Przywrotnik – zastosowanie, właściwości zdrowotne i skutki ubocznePrzywrotnik to niezwykła roślina pochodząca z Europy i Grenlandii, rośnie w chłodnych regionach i jest odporna na bardzo niskie temperatury. Należy do rodzaju Alchemilla, który obejmuje około 300 gatunków.

zastosowanie przywrotnik

W przeszłości uważano ją za magiczną roślinę, a rosa z przywrotnika była uważana za część magicznej substancji zwanej kamieniem filozoficznym. Alchemicy uważali, że kropelki wody zebrane z liści mogą zamienić niektóre metale w złoto i wyleczyć każdą chorobę.

Jego potoczna nazwa nawiązuje do legend, według których Lady’s Mantle była używana do ozdabiania figury Matki Boskiej, ponieważ podobno jej płaszcz przypominał kształt liści. Czasami nazywany jest „kubkiem rosy” ze względu na sposób, w jaki zbiera wodę.

Obecnie jest bardzo popularny w ogrodach, ale rośnie również na wilgotnych polach, w górach i lasach. Ma wiele zastosowań leczniczych. Korzeń i liście rośliny zbiera się w środku lata.

Często nazywana jest „ziołem kobiecym”, ponieważ leczy niektóre choroby kobiet. Liście są używane do łagodzenia objawów menopauzy (takich jak uderzenia gorąca i nocne poty), problemów menstruacyjnych (regulują przepływ menstruacyjny i łagodzą ból).

Przewrotnik zawiera substancje ściągające i garbniki, które mają wiele właściwości zdrowotnych. Może być stosowany przy gojeniu ran (niektórzy mówią nawet o ranach zakażonych gangreną), pomaga też przy problemach skórnych takich jak wysypki, trądzik, skaleczenia.

Leczy ukąszenia i użądlenia przez owady, wszystko dzięki wysuszeniu tkanek. Korzyści obejmują również leczenie obrzęków i stanów zapalnych, problemów trawiennych, łagodnej biegunki. Niektórzy ludzie umieszczają liście pod poduszką, aby promować lepszy sen.

Jak używać przywrotnika?


Najlepszym sposobem na czerpanie korzyści z przywrotnika jest zrobienie herbaty. Po prostu zaparz posiekane liście (około 2 łyżeczki) w gorącej wodzie przez około 10 do 20 minut. Następnie odcedź i wypij.

Herbata ma wyśmienity smak podobny do zielonej herbaty. Możesz również dodać trochę liści maliny, werbeny cytrynowej, korzenia arcydzięgla lub płatków róży.

Herbatka może być stosowana jako remedium na dolegliwości trawienne, łagodzi bóle brzucha i skurcze związane z niestrawnością. Niektórzy ludzie piją ją w leczeniu bólu gardła i jamy ustnej i piją po usunięciu zęba.

Liście spożywa się na surowo lub gotuje jak szpinak, dodaje się je do sałatek, zup, gulaszu i kanapek.

Środki ostrożności

  • Długotrwałe stosowanie może złagodzić dyskomfort związany z menopauzą i nadmiernymi miesiączkami.
  • Lepiej unikać tego zioła w czasie ciąży, ponieważ w niektórych przypadkach może to spowodować poronienie.
  • Podczas karmienia piersią lepiej go unikać lub przyjmować pod okiem eksperta .
  • Niektórzy badacze obawiają się, że spożywanie wiąże się z uszkodzeniem wątroby.
  • Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew i suplementy żelaza powinny unikać przywrotnika.