Nasturcja – właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchniNasturcja może działać zarówno jako środek dezynfekujący, jak i leczniczy, a wszystkie części rośliny mają silne właściwości antybiotyczne i przeciwdrobnoustrojowe.

Nasturcja właściwości lecznicze

Jest doskonałym źródłem witaminy C wzmacniającej odporność i może być stosowany jako naturalny środek wspomagający organizm w przezwyciężaniu i zapobieganiu przeziębieniom i grypie.

Nasturcja ma reputację promującą tworzenie czerwonych krwinek i jest stosowana w medycynie ludowej jako lekarstwo na szkorbut ze względu na wysoką zawartość witaminy C.

Jest najbardziej skuteczna, gdy jest używana na świeżo i zwykle jest wykorzystywana w kompresie do użytku zewnętrznego lub w infuzji na infekcje wewnętrzne.

Pomimo swojej wartości jako rośliny leczniczej i pozytywnych wyników w badaniach klinicznych, czynnik świeżości może być powodem, dla którego nasturcja nie jest ziołem szerzej stosowanym.

Zastosowania lecznicze nasturcji

Nasturcja może działać zarówno jako środek dezynfekujący, jak i leczniczy, a wszystkie części rośliny mają silne właściwości antybiotyczne i przeciwdrobnoustrojowe.

Zioło jest używane głównie jako ziołowy środek na infekcje dróg moczowych i choroby dróg oddechowych, ale jest również wskazany przy infekcjach bakteryjnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz w leczeniu drobnych zadrapań i skaleczeń.

Wysuszone dojrzałe pąki mają silne działanie przeczyszczające i w przeciwieństwie do wielu konwencjonalnych środków bakteriobójczych nasturcja nie uszkadza flory jelitowej.

Zewnętrzne zastosowania nasturcji

Zioło jest używane jako środek na wypadanie włosów i stymulujący wzrost włosów.
Stosowany zewnętrznie może również działać przeciw różnym infekcjom grzybiczym, w tym drożdżakom.

Kulinarne zastosowania nasturcji

Liście, kwiaty i pąki można jeść na surowo. Mają rześki, mocny smak i mogą być miłym dodatkiem do sałatek i kanapek. Ponadto kwiaty świetnie wyglądają jako ozdoby.


Pokrojone świeże liście można dodawać do serów śmietankowych i różnych potraw z jajek, aby nadać im pieprzowy posmak.

Ze względu na mocny smak zioła należy ją stosować ostrożnie podczas gotowania.

Używane części roślin

Świeże lub suszone liście, kwiaty i strąki nasion są używane w ziołolecznictwie.
Liście, kwiaty i nasiona są jadalne.

Kwiaty są zbierane wkrótce po pojawieniu się, liście są zbierane w razie potrzeby.
Nasiona zbiera się zaraz po osiągnięciu dojrzałości, ponieważ dojrzałe nasiona często mają gorzki smak.

Substancje czynne w nasturcji

Głównymi substancjami znajdującymi się w nasturcji są glukozynolany, olej gorczycowy, spilantol, mirozyna (enzym), flawonoidy, karotenoidy i kwas szczawiowy.
Poza tym roślina zawiera żelazo i witaminę C.

Dawkowanie

W celach leczniczych zaleca się spożywać nie więcej niż 30 g świeżego zioła dziennie.

Ponieważ odpowiednia dawka nasturcji może zależeć od kilku czynników, takich jak wiek, stan zdrowia i dolegliwości, przed użyciem dobrze jest skonsultować się z wyszkolonym zielarzem, który posiada wiedzę na temat jej zastosowań w ziołolecznictwie.

Możliwe skutki uboczne i interakcje nasturcji

Nasturcja zawiera olejek musztardowy i stosowana miejscowo może powodować podrażnienia skóry. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny stosować tego zioła.

Osoby z chorobami nerek lub wrzodami żołądka lub jelit również nie powinny stosować tego zioła w żadnej postaci.

Zawsze skonsultuj się z wyszkolonym zielarzem, doświadczonym lekarzem medycyny alternatywnej przed użyciem ziół jako leku.

Źródła:

Bown, Deni: The Royal Horticultural Society Nowa encyklopedia ziół i ich zastosowań. Londyn, Anglia. Dorling Kindersley 2002.
van Wyk, Ben-Erik & Michael Wink: Medicinal Plants of the World. Portland w stanie Oregon. Timber Press 2004.
Weiss, Rudolf Fritz & Volker Fintelmann: Herbal Medicine. Wydanie drugie, poprawione i rozszerzone. Stuttgart, Niemcy. Thieme 2000.
Huxley, A., red .: New RHS Dictionary of Gardening. Macmillan 1992
Hoffmann, David: The Complete Illustrated Holistic Herbal: A Safe and Practical Guide to Making and Use Herbal Remedies. Element Books 1996.