Co to jest EGCG?
Galusan epigallokatechiny, lepiej znany pod skrótem EGCG jest związkiem roślinnym zwanym katechiną. Katechiny są znane ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających, które chronią komórki przed starzeniem i przed niebezpiecznymi atomami zwanymi wolnymi rodnikami, które niszczą DNA i struktury komórkowe.
Te właściwości przeciwutleniające sprawiają, że EGCG jest skuteczny, jeśli chodzi o utratę wagi, redukcję stanów zapalnych i nie tylko. Badania wykazały, że ten suplement, szczególnie w połączeniu z kofeiną, na przykład w zielonej lub czarnej herbacie, może prowadzić do znacznej utraty tłuszczu i obniżenia ogólnej masy ciała. Co więcej, kiedy organizm zaczyna atakować siebie podczas reakcji zapalnej, wiadomo, że związek ten chroni komórki przed stresem występującym podczas tego procesu.
Ponadto liczne badania wykazały, że codzienne przyjmowanie EGCG, czy to w ramach zwykłej diety, czy w postaci suplementów może znacznie obniżyć poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i odkładanie się płytki w naczyniach krwionośnych, promując zdrowsze serce i układ sercowo-naczyniowy.
Jakie są skutki uboczne?
Wśród społeczności badawczych toczy się debata na temat tego, jaka dawkę EGCG można przyjąć, ale ludzie generalnie mają jasność, o ile nie przekraczają limitu 800 miligramów dziennie.
Skutki uboczne mogą się różnić, ale często obejmują zawroty głowy, niski poziom cukru we krwi i anemię. Przyjmowanie ekstremalnych dawek przekraczających 800 miligramów przez dłuższy czas może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak uszkodzenie wątroby lub nerek.
Gdzie można znaleźć EGCG?
Naturalnie EGCG można znaleźć w owocach takich jak jeżyny, truskawki i żurawina, a także w kiwi, gruszkach, brzoskwiniach. Występuje również w herbatach zielonych, białych, czarnych oraz w kilku rodzajach orzechów, w tym orzechach laskowych, pekanach i pistacjach.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć poziom EGCG, możesz wziąć suplement. Tylko pamiętaj, aby najpierw porozmawiać z lekarzem, zanim zaczniesz nowy schemat!