Przestrzeganie tej diety przez 2 tygodnie przywróci zdrowie Twoich jelit

Wielu z nas wie, że jedzenie większej ilości błonnika to szczęśliwe i zdrowe jelita, ale nie dzieje się to z dnia na dzień. Jeśli masz problemy z jelitami, takie jak rozstrój żołądka i wzdęcia, mogą one zniknąć w ciągu dwóch tygodni, jeśli zwiększysz spożycie błonnika.

Popularne

Badania opublikowane w czasopiśmie mSystems stwierdziło, że uczestnicy spożywali dodatkowe 25 gramów błonnika każdego dnia przez dwa tygodnie, a naukowcy śledzili wszelkie istotne różnice w zdrowiu jelit. Celem było codzienne spożywanie co najmniej 40 do 50 gramów błonnika.

Pod koniec badania naukowcy zauważyli, że spożywanie większej ilości błonnika zwiększa liczbę bakterii rozkładających węglowodany (MAC) dostępnych dla mikrobioty. MAC są kluczowym źródłem energii dla bakterii jelitowych, więc posiadanie ich większej ilości zwiększa ich funkcję i wydajność. To z kolei może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, na przykład pomóc zrzucić uparte kilogramy bez dodatkowych ćwiczeń, spowolnić wszelkie oznaki starzenia i ustabilizować poziom cukru we krwi.

Ile błonnika powinieneś jeść?

Badanie wspomina również, że większość z nas prawdopodobnie nie otrzymuje wystarczającej ilości błonnika przy średniej diecie zawierającej tylko 15 gramów błonnika dziennie. Może to prowadzić do komplikacji zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2 i rak okrężnicy. Według USDA idealna ilość to 28 gramów (jeśli jesz 2000 kalorii) każdego dnia.

Więc to, jak może wyglądać dieta bogata w błonnik na co dzień, to skupienie się na zdrowych węglowodanach, takich jak szklanka płatków owsianych na śniadanie (10,1 grama) i spożycie szklanki soczewicy (7,3 grama) lub czarnej fasoli na obiad lub kolację.

Inne pyszne potrawy, które sprawiają, że można zjeść świetne przekąski w ciągu dnia, to jedna szklanka pokrojonego w plasterki awokado (6,7 grama), średniej wielkości banan (2,6 grama) i szklanka świeżych malin (6,5 grama). Wszystkie te produkty łącznie dostarczałyby łącznie 33,2 gramów błonnika dziennie. Niezłe menu, prawda?

Ciało każdego reaguje inaczej na zmiany w diecie, ale oznaką, że twoje jelita wróciły do ​​dobrej kondycji, jest złagodzenie takich objawów, jak wzdęcia lub zaparcia. Chociaż przywrócenie zdrowia jelit może zająć tylko dwa tygodnie po spożyciu produktów bogatych w błonnik, dobrym pomysłem jest utrzymanie spożycia tego ważnego składnika odżywczego nawet po tym okresie, jeśli chcesz zachować zdrowe funkcje jelit.

Najnowsze

Podobne artykuły