Przepuklina udowa: przyczyną bólu w pachwinie? Objawy i leczenie.

Popularne

Twoje mięśnie są zwykle wystarczająco silne, aby utrzymać jelito i narządy we właściwym miejscu. Czasami jednak tkanki wewnątrzbrzuszne mogą zostać przepchnięte przez osłabiony punkt w mięśniach podczas przeciążenia.

Jeśli część tkanki przepływa przez ścianę kanału udowego, nazywa się ją przepukliną udową. Przepuklina udowa pojawi się jako wybrzuszenie w okolicy pachwiny lub uda. W kanale udowym znajduje się tętnica udowa, mniejsze żyły i nerwy. Znajduje się tuż poniżej więzadła pachwinowego w pachwinie.

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na przepuklinę udową Ogólnie przepukliny udowe nie są częste. Większość przepuklin mających wpływ na pachwinę to przepuklina pachwinowa. Większość przepuklin udowych nie powoduje objawów. Jednak mogą czasem prowadzić do poważnych problemów, jeśli przepuklina blokuje przepływ krwi do jelit.

Przepuklina udowa przyczyny

Dokładna przyczyna jest nieznana przez większość czasu. Możesz urodzić się z osłabionym obszarem kanału udowego lub obszar może z czasem słabnąć.

Czynniki, które mogą prowadzić do przeciążenia, obejmują:

 • poród
 • chroniczne zatwardzenie
 • podnoszenie ciężkich przedmiotów
 • nadwaga
 • trudne oddawanie moczu z powodu powiększenia prostaty
 • przewlekły kaszel

Przepuklina udowa objawy

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że masz przepuklinę udową w niektórych przypadkach. Małe i umiarkowane przepukliny zwykle nie powodują żadnych objawów. W wielu przypadkach może nawet nie widać wybrzuszenia małej przepukliny udowej.

Duże przepukliny mogą być bardziej zauważalne i mogą powodować pewien dyskomfort. Wybrzuszenie może być widoczne w okolicy pachwiny w pobliżu górnej części uda. Wybrzuszenie może się powiększyć i powodować ból, gdy wstajesz, podnosisz ciężkie przedmioty lub naprężasz się. Przepukliny udowe często znajdują się bardzo blisko kości biodrowej, przez co mogą powodować ból stawu biodrowego.

Ciężkie objawy przepukliny udowej

Ciężkie objawy mogą oznaczać, że przepuklina udowa blokuje jelita. Jest to bardzo poważny stan zwany uduszeniem. Uduszenie powoduje śmierć tkanki jelitowej, co może narazić Twoje życie na niebezpieczeństwo. Ciężkie objawy przepukliny udowej obejmują:

 • silny ból brzucha
 • nagły ból w pachwinie
 • nudności
 • wymioty

Zadzwoń pod 112 i wezwij natychmiastową pomoc lekarską, jeśli cierpisz na te objawy. Jeśli przepuklina przeszkadza jelitom, przepływ krwi do jelit może zostać odcięty.

Przepuklina udowa diagnozowanie

Twój lekarz przeprowadzi badanie fizyczne delikatnie dotykając okolicy, aby ustalić czy masz przepuklinę udową. Jeśli przepuklina jest duża, wybrzuszenie najprawdopodobniej będzie odczuwalne.

Ultradźwięki okolicy brzucha i pachwiny mogą potwierdzić diagnozę lub ustalić diagnozę, jeśli podejrzenie przepukliny udowej jest wysokie, ale nie ma widocznego wybrzuszenia podczas badania fizykalnego. Technologia obrazowania może pokazać defekt w ścianie mięśniowej, jak również wystającą tkankę.

Przepuklina udowa leczenie

Przepukliny udowe, które są małe i bezobjawowe nie wymagają szczególnego leczenia. Twój lekarz może monitorować twój stan, aby zobaczyć czy objawy się rozwijają. Umiarkowane do dużych przepuklin udowych wymagają chirurgicznej naprawy, szczególnie jeśli powodują one pewien poziom dyskomfortu.

Operacja przepukliny chirurgicznej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że będziesz spać i nie będziesz w stanie odczuwać bólu. Operacja przepukliny udowej może być wykonana jako operacja otwarta lub laparoskopowa. Procedura otwarta wymaga większego nacięcia i dłuższego okresu rekonwalescencji. Chirurgia laparoskopowa wykorzystuje od trzech do czterech nacięć wielkości dziurki od klucza, które minimalizują utratę krwi. Rodzaj wybranej operacji zależy od kilku czynników, w tym:

 • doświadczenie chirurga
 • wielkość przepukliny i wszelkie przewidywane komplikacje
 • przewidywany czas powrotu do zdrowia
 • koszt

Chirurgia laparoskopowa wiąże się z mniejszym bólem i bliznowaceniem niż otwarta operacja, a także krótszym czasem wymaganym do leczenia. Jest to jednak droższa procedura niż otwarta operacja.

W obu operacjach chirurg wykona nacięcia w okolicy pachwiny, aby uzyskać dostęp do przepukliny. Jelito lub inna tkanka wystająca z obszaru kości udowej zostaje przywrócona do właściwego położenia. Chirurg zszyje otwór i może wzmocnić go kawałkiem siatki. Siatka wzmacnia ścianę kanału. Niektóre procedury zwane „beznapięciowymi naprawami” są mało inwazyjne i nie wymagają znieczulenia ogólnego.

Przepuklina udowa rokowania

Przepukliny udowe zasadniczo nie stanowią zagrożenia dla życia.

Uduszenie przepuklin może jednak zagrażać życiu i należy je leczyć w trybie pilnym. Szacuje się, że jelita przetrwają tylko na mniej więcej 8 do 12 godzin po uduszeniu, co sprawia, że jest konieczne, aby szukać natychmiastowej pomocy medycznej jeśli masz objawy tej przepukliny. Sama naprawa jest bardzo bezpieczna, z niewielkim ryzykiem. Większość ludzi może wrócić do zdrowia w ciągu dwóch tygodni. Większość ludzi w pełni wyzdrowieje w ciągu sześciu tygodni.

Nawrót przepukliny udowej jest bardzo niski. Tylko 1 procent ludzi, którzy miało przepuklinę udową będzie miała nawracające przepukliny.

Najnowsze

Podobne artykuły