Mit 1: Żywność alkaliczna poprawia zdrowie, zmniejszając kwasowość organizmu
Chociaż „dieta zasadowa” jest ogólnie całkiem zdrowa – zachęca do spożywania dużych ilości owoców, warzyw i produktów roślinnych przy jednoczesnym ograniczeniu przetworzonej żywności – mitem jest myślenie, że może pomóc zneutralizować kwasowość organizmu.
Oto fakty. Twoja krew jest lekko zasadowa, a żołądek kwaśny, aby rozkładać żywność. Jedzenie, które jesz, nie wpływa na sposób, w jaki organizm alkalizuje się ani nie równoważy jego kwasowości. Robią to Twoje nerki i płuca – kontrolują równowagę kwasowo-zasadową organizmu i utrzymują stałe pH krwi. Gdyby tego nie zrobili, byłbyś teraz poważnie chory.
Mit 2: MSG może powodować raka
Popularny wzmacniacz smaku zyskał złą reputację z rzekomymi powiązaniami z różnymi problemami zdrowotnymi, od migreny po raka. Jednak naukowcy nie znaleźli żadnych ostatecznych dowodów na to, że glutaminian sodu (MSG) jest szkodliwy dla zdrowia. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) również sklasyfikowała glutaminian sodu jako składnik żywności „ogólnie uznawany za bezpieczny”.
Chociaż niewielki odsetek osób może mieć niepożądane reakcje na glutaminian sodu, takie jak bóle głowy lub nudności, objawy te są na ogół łagodne i nie wymagają leczenia. Zamiast skupiać się na tym, czy coś zawiera glutaminian sodu, prawdopodobnie bardziej pomocne będzie przyjrzenie się ogólnej wartości odżywczej tego, co jesz – na przykład przetworzona żywność, taka jak makaron instant jest niezdrowa, z glutaminianem sodu lub bez niej.
Mit 3: Spożywanie zbyt dużej ilości cukru powoduje cukrzycę
Wbrew powszechnemu przekonaniu cukier nie powoduje cukrzycy. Jednak spożywanie zbyt dużej ilości cukru może spowodować, że przybędziesz na wadze, a nadwaga zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka cukrzycy jest obserwowanie masy ciała. Oznacza to nie tylko ograniczanie ilości spożywanych słodkich pokarmów, ale także obserwowanie spożycia tłustych potraw.
Jeśli chodzi o cukrzycę typu 1, nie ma możliwości, aby cukier lub cokolwiek z diety mogło być przyczyną, ponieważ ten typ cukrzycy występuje tylko wtedy, gdy komórki trzustki produkujące insulinę są niszczone przez układ odpornościowy.
Mit 4: Dobrze jest przejść detoks, aby oczyścić organizm z toksyn
Diety, soki i zabiegi oczyszczające organizm są niezwykle popularne, ale sam pomysł, że możemy podjąć kroki w celu detoksykacji własnego organizmu jest mitem. Z medycznego punktu widzenia nie ma potrzeby, aby ktokolwiek odtruwał układy, ponieważ nasze ciała są zbudowane tak, aby pozbywać się toksyn o wiele lepiej niż jakakolwiek dieta lub leczenie. (Gdyby było prawdą, że toksyny mogą gromadzić się w naszych systemach, a nasze ciała nie są w stanie ich wydalić, bylibyśmy już martwi lub potrzebowalibyśmy poważnej interwencji medycznej).
W związku z tym nie ma potrzeby przyjmowania diet, napojów ani zabiegów w celu „oczyszczenia” lub „detoksykacji” organizmu. Prawdopodobnie najlepszym sposobem ochrony procesu detoksykacji organizmu byłoby zadbanie o wątrobę i nerki, które są głównymi organami organizmu w procesie detoksykacji. Aby to zrobić, unikaj przetworzonej i pakowanej żywności, takiej jak frytki, ogranicz spożycie słodyczy, tłustych potraw i alkoholu (te pokarmy spowodują stłuszczenie wątroby) i pij dużo wody.
Mit 5: Brązowy cukier, miód, syrop klonowy lub nektar z agawy to zdrowsze substytuty cukru
Te cukry nie są dla Ciebie lepsze niż cukier rafinowany – wszystkie oferują puste kalorie i prawie żadnych składników odżywczych. Chociaż nierafinowany cukier może zatrzymywać niektóre minerały, takie jak wapń, żelazo i potas, zawiera je tylko w śladowych i nieznacznych ilościach. Te „zdrowsze” cukry nie zapewniają żadnego znaczącego pożywienia w porównaniu z rafinowanym cukrem białym, a wszystkie cukry są prawie identyczne pod względem kalorii. Powinieneś obserwować spożycie cukru, niezależnie od jego rodzaju.
Mit 6: Jajka przyczyniają się do wysokiego poziomu cholesterolu
Jajka zyskały niezasłużoną złą opinię. Nie ma wystarczających danych, aby wykazać, że spożycie cholesterolu w diecie (np. zawartego w jajach) wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Na nasz szkodliwy poziom cholesterolu większy wpływ ma spożycie tłuszczów nasyconych i trans. Ważniejsze jest kontrolowanie poziomu cholesterolu poprzez monitorowanie tych tłuszczów w diecie.
Z drugiej strony jajka są niedrogim źródłem wielu składników odżywczych, w tym kwasów omega-3, cynku, żelaza, przeciwutleniaczy i witaminy D. Jajka zawierają jednak tłuszcze nasycone i powinny być spożywane z umiarem – zdrowy człowiek może zjeść 6 jajek tygodniowo.
Mit 7: Ubieraj się ciepło, żeby się nie przeziębić
Zmarznięcie lub zmoczenie nie powoduje przeziębienia. Aby zachorować, musisz zarazić się wirusem lub bakterią.
Jednak może być trochę prawdy w tym micie – przebywanie na mrozie może pośrednio powodować przeziębienie z następujących powodów.
Zimno pozwala wirusom pozostać w powietrzu dłużej – mówi dr Leong Hoe Nam , specjalista od chorób zakaźnych w szpitalu Mount Elizabeth Novena. Na przykład przy niskiej temperaturze 4 stopni Celsjusza wirus grypy utrzymywał się w atmosferze przez 24 godziny, podczas gdy przeciętnego dnia w ciepłym kraju wirus utrzymywał się tylko przez 30 – 60 minut. Ponadto w zimie ludzie przebywają w pomieszczeniach i często znajdują się w bliskiej odległości od innych, co umożliwia łatwe rozprzestrzenianie się infekcji.
Jeśli chodzi o infekcję bakteryjną, można ją przenosić poprzez wdychanie kropelek zawierających bakterie. Może się to zdarzyć, gdy zarażona osoba wokół ciebie kaszle lub kicha. W zimne i suche dni może wystąpić podrażnienie wyściółki gardła. Jeśli bakterie są już obecne, może to spowodować infekcję gardła.
Chociaż zimna pogoda nie powoduje bezpośrednio przeziębienia, są to powody, dla których może zwiększyć prawdopodobieństwo zarażenia się infekcją i zachorowania.
Mit 8: Nie należy brać prysznica ani myć włosów przed porodem
Młodym mamom często mówi się, aby nie myły włosów, a nawet nie brały prysznica przed porodem, ponieważ wierzą, że to spowoduje bóle stawów lub kości.
Kąpiel zapewnia odpowiednią higienę, co zmniejsza ryzyko infekcji skóry i ran oraz nie powoduje żadnych bólów stawów. Jeśli nadal jesteś ostrożna, po prostu upewnij się, że nie kąpiesz się w zbyt zimnej wodzie, zamiast całkowicie unikać kąpieli lub pryszniców.
Mit 9: Picie sosu sojowego sprawia, że rany są ciemniejsze
Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na ospę wietrzną lub miałeś paskudną bliznę po ciężkiej ranie, być może słyszałeś ostrzeżenie, aby unikać spożywania sosu sojowego. Uważa się, że ciemny pigment w sosie sojowym spowoduje, że strupy zaczną ciemnieć i pozostawi trwałe blizny. Jednak blizny powstają tylko w wyniku drapania, które przeszkadza w procesie gojenia, a nie przez to, co spożywamy. Nawet eksperci TCM potwierdzili, że to mit. Jeśli chcesz uniknąć blizn po ranie, najlepiej po prostu utrzymywać ranę w czystości i unikać jej zadrapań.
Mit 10: Nie podawaj swoim dzieciom zbyt dużo cukru, staną się nadpobudliwe
Chociaż regulowanie spożycia cukru przez dzieci jest właściwą rzeczą, powód, dla którego rodzice to robią, nie zawsze jest właściwy. Wielu uważa, że zbyt duża ilość cukru może doprowadzić dziecko do nadpobudliwości – jednak nie ma naukowych dowodów na to, że cukier powoduje zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) lub pogarsza objawy ADHD.
Zwiększone spożycie cukru może spowodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi, a tym samym przypływ przypominający adrenalinę, który wygląda jak nadpobudliwość, ale badania nie wykazały związku między cukrem, a zachowaniem lub funkcjami poznawczymi dziecka. Niemniej jednak dobrą praktyką jest zapewnienie dzieciom zdrowszych, niskocukrowych opcji, takich jak woda z owocami zamiast napoju w puszce.
Mit 11: Jedzenie pikantnych potraw może powodować wrzody żołądka
Nie jest tajemnicą, że wiele osób lubi pikantne potrawy, więc dla wielu to chyba dobra wiadomość – wbrew powszechnemu przekonaniu pikantne potrawy nie są jedną z przyczyn wrzodów żołądka. Wrzody żołądka są zwykle wynikiem infekcji wywołanych przez bakterie Helicobacter pylori (H. pylori), a nie pikantnych potraw. Inne czynniki, takie jak historia rodziny, palenie i nadużywanie alkoholu, również wpływają na ryzyko wystąpienia wrzodów. Należy jednak pamiętać, że jeśli masz już wrzód, nadal najlepiej unikać pikantnych potraw.
Mit 12: Pij 8 szklanek wody dziennie
Pomimo tego, że jest to powszechne przekonanie ze względu na rzekome liczne korzyści zdrowotne (w tym lepszą skórę i zapobieganie kamieniom żółciowym), odwieczna mantra picia 8 szklanek wody dziennie jest z medycznego punktu widzenia bezpodstawna. Chociaż woda jest niezbędna do utrzymania nawodnienia organizmu, nie ma potrzeby picia minimum 8 szklanek dziennie. Dzieje się tak, ponieważ woda nie jest jedynym źródłem nawodnienia – nasz organizm otrzymuje nawodnienie z wody znajdującej się w owocach, warzywach, a nawet w soku i kawie.
Co więcej, nie ma również naukowych dowodów na to, że picie większej ilości wody ma korzyści zdrowotne dla zdrowych ludzi. Mimo to woda jest nadal najzdrowszym napojem do spożycia – po prostu nie musisz pić 8 szklanek dziennie. Najlepszą miarą tego, ile wody należy pić jest po prostu pragnienie.