Picie tego soku warzywnego może obniżyć ciśnienie krwi i poprawić funkcjonowanie mózgu

W mieście jest nowe warzywo, które ma wiele niesamowitych właściwości zdrowotnych: sok z buraków.

Popularne

W rzeczywistości naukowcy właśnie odkryli, że odrobina tego czerwonego warzywa każdego dnia może mieć ogromny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i neurologicznego – a wszystko sprowadza się do mikrobiomu w jamie ustnej.

nowym badaniu z 2021 r. opublikowanym w Redox Biology , naukowcy z University of Exeter mieli dwie grupy, które wykonywały 10-dniowe okresy próbne, w których pierwsi uczestnicy pili sok z buraków dwa razy dziennie przez całą próbę, a drudzy nie spożywali tego soku. 

Naukowcy wkrótce odkryli, że sok z buraków tworzy właściwą mieszankę „dobrych” bakterii w jamie ustnej, która jest związana z regulacją naczyń krwionośnych, lepszymi funkcjami poznawczymi i niższym poziomem zapalenia. W rzeczywistości skurczowe ciśnienie krwi uczestników spadło średnio o pięć punktów po początkowej 10-dniowej próbie z sokiem z buraków. Łał!

Naukowcy są przekonani, że te wyniki wynikają z faktu, że specjalne bakterie powstające w jamie ustnej mogą zamienić bogaty w azotany sok z buraków w tlenek azotu. Podtlenek azotu jest ważny dla utrzymania zdrowego krążenia krwi i zapewnienia, że ​​neuroprzekaźniki w mózgu działają tak, jak powinny. 

Wraz z wiekiem nasze ciała mają tendencję do wytwarzania mniej tlenku azotu, co może prowadzić do problemów, takich jak choroby serca i zaburzenia funkcji poznawczych. Włączając codziennie sok z buraków do naszej diety, możemy zacząć spowalniać, a nawet zachować niektóre z tych efektów, które naturalnie pojawiają się wraz ze starzeniem się.

Chociaż te konkretne badania skupiały się na osobach w wieku 70 lat, naukowcy są przekonani, że wiele takich samych efektów może występować u osób o dekadę lub dwie młodszych, zwłaszcza gdy zaczynają dostrzegać coraz więcej oznak starzenia.

Najnowsze

Podobne artykuły