Nawyki, które pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Popularne

Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę zwyrodnieniową stawów, przyjęcie zdrowych nawyków może pomóc w kontrolowaniu objawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą, która zagraża zdrowiu stawów. Często dotyka ludzi w wieku powyżej 60 lat, ale może pojawić się u dorosłych w każdym wieku. Chociaż nie ma lekarstwa, niektóre nawyki mogą zapobiec jej postępowi.

choroba zwyrodnieniowa stawów

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Na szczęście poczyniono znaczne postępy w leczeniu tej choroby. Tak więc, oprócz leków takich jak środki przeciwbólowe, specjaliści mają inne zalecenia dotyczące radzenia sobie z objawami.

Odkryj niektóre z nich tutaj!

Nawyki, które pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się z powodu postępującego uszkodzenia stawów. To pogorszenie może wystąpić z czasem, czy to ze względu na starzenie się, czy wcześniejsze uszkodzenia. Powoduje objawy takie jak ból, sztywność i zmniejszony zasięg ruchu.

Chociaż jego nasilenie może się różnić w zależności od pacjenta, zazwyczaj wpływa na jakość życia. Dlatego leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów ma na celu zmniejszenie progresji choroby i opanowanie objawów.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenie sprzyja ogólnie dobremu samopoczuciu fizycznemu, zwłaszcza stawom, poprawiając tym samym mobilność.

Ból wynikający z choroby zwyrodnieniowej stawów często zmniejsza zdolność wykonywania pewnych ćwiczeń. Prowadzenie siedzącego trybu życia nie jest jednak zalecane. Regularne ćwiczenia o niskim wpływie wzmacniają mięśnie wokół stawów, aby zapobiec powikłaniom choroby.

Między innymi około 20-30 minut codziennej aktywności fizycznej pomaga zmniejszyć sztywność i zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu. Powinieneś robić takie czynności jak: chodzenie, pływanie lub rozciąganie. Możesz także spróbować jogi lub tai chi.

Utrata masy ciała

Nadwaga lub otyłość mogą przyspieszyć uszkodzenie stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. W rzeczywistości oba są uważane za możliwe czynniki wywołujące chorobę. Z tego powodu osoby z nadwagą powinny dążyć do utraty kilku kilogramów.

Zdrowa waga wywiera mniejszy nacisk na stawy, a tym samym pomaga w kontrolowaniu bólu. Zmniejsza to również ryzyko innych komplikacji zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia lub zespół metaboliczny.

Odpowiednia ilość dobrego snu

Problemy ze snem mogą doprowadzić do pogorszenia dolegliwości i obniżenia jakości życia.Czasami ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów może wpływać na jakość snu. Mimo to ważne jest, aby każdej nocy spać spokojnie, ponieważ odpoczynek jest kluczem do zmniejszenia obrzęku stawów.

Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj wykonać następujące czynności:

  • Upewnij się, że Twój pokój jest wygodnym miejscem do spania.
  • Unikaj pracy w swoim pokoju.
  • Trzymaj się z dala od rozpraszających elementów, takich jak komputery, telefony komórkowe lub tablety przed snem.
  • Spożywaj pokarmy, które wpływają na jakość snu.
  • Jedz zdrowe, niskokaloryczne obiady.
  • Pij relaksujące napary.

Pij naturalne herbaty

Herbaty lecznicze nie mogą zastąpić leczenia farmakologicznego przepisanego przez lekarza. Jednak picie ich może pomóc w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Niektóre herbaty zalecane ze względu na ich właściwości przeciwzapalne to herbata imbirowa, zielona herbata i herbata z kurkumy.

Terapia gorąca i zimna

Ta terapia jest skutecznym sposobem kontrolowania procesu zapalnego stawów.Ciepło pomaga otworzyć się naczyń krwionośnych , tym samym poprawiając krążenie. W rezultacie poprawia się również transport składników odżywczych do zaatakowanych tkanek. Ciepło powoduje również działanie uspokajające, które zmniejsza sztywność.

Z drugiej strony, zastosowanie lodu zamyka naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk i ból. Z tego powodu jest to dobra opcja uzupełniająca efekty ciepła.

Uwaga: Unikaj nakładania lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to być szkodliwe. Upewnij się, że owinąłeś go w ręcznik. Ponadto podczas stosowania ciepła upewnij się, że temperatura jest znośna.

Podsumowanie

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą przewlekłą, której objawy mogą się pogorszyć bez terminowego leczenia.

Z tego powodu ważne jest, aby zająć się objawami i udać się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na tę chorobę. Połączenie leków i dobrych nawyków może przynieść wspaniałe rezultaty.

Najnowsze

Podobne artykuły