Czy nasiona kozieradki pomagają kontrolować poziom cukru we krwi?

Popularne

Cukrzyca to przewlekła choroba, która podnosi poziom cukru we krwi u danej osoby. Przyszła rola diety w zapobieganiu cukrzycy jest wciąż kontrowersyjna; istnieje jednak wiele prac badawczych opartych na dowodach, które wspominają o przeciwcukrzycowym działaniu żywności.

Wśród wielu pokarmów kozieradka jest bardzo znana ze swojego działania modulującego homeostazę glukozy. Jest bardzo powszechnie stosowana jako zioło w kuchniach indyjskich oraz jako ziołowe w leczeniu cukrzycy.

Kozieradka w profilaktyce cukrzycy

Badanie pokazuje, że kozieradka może opóźnić wystąpienie cukrzycy u osób ze stanem przedcukrzycowym. Obniża poziom złego cholesterolu i glukozy we krwi, nie wpływając na poziom dobrego cholesterolu.

Nasiona kozieradki mają działanie terapeutyczne ze względu na obecność alkaloidów, które modulują wydzielanie insuliny. Poprawia wrażliwość insuliny i zmniejsza oporność insuliny poprzez jej mechanizm, który pomaga organizmowi w zarządzaniu poziomem cukru we krwi.

kozieradka cukrzyca

Inne badanie pokazuje, że kozieradka zawiera rozpuszczalny błonnik, w tym glukomannan, który opóźnia wchłanianie glukozy w jelitach i kontroluje cukrzycę.

Z drugiej strony alkaloidy, takie jak trigonelina i fenugrecyna, wyzwalają produkcję insuliny w trzustce i powodują obniżenie poziomu glikemii.

Jak można dodać nasiona kozieradki do diety cukrzycowej?

Herbata z kozieradki

Najprostszym sposobem na uzyskanie korzyści zdrowotnych z nasion kozieradki jest gotowanie suszonych nasion w szklance wody przez 10-15 minut, a następnie wypicie herbaty. Regularne stosowanie tych nasion w znacznym stopniu obniża poziom glukozy we krwi.

Proszek z nasion kozieradki

Według badań, 100 g proszku z nasion kozieradki podzielone na dwie równe dawki i podane pacjentom z cukrzycą podczas obiadu i kolacji obniżyło poziomu glukozy we krwi na czczo i poziomu cholesterolu w ciągu 24 godzin po spożyciu.

Jogurt i nasiona kozieradki

Oba mają działanie przeciwzapalne i mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu glukozy w organizmie. Zmiażdż jedną łyżkę kozieradki i dodaj ją do filiżanki niskotłuszczowego jogurtu naturalnego.

Woda z kozieradki

Zanurzenie kozieradki w wodzie nie tylko pomaga w kontrolowaniu poziomu glukozy, ale także wspomaga trawienie i neutralizuje kwasowość żołądka. 10 g kozieradki namoczyć w gorącej wodzie i stosować codziennie.

Ile kozieradki należy spożywać każdego dnia?

 Według badań, dawka kozieradki w zakresie 2-25 g dziennie jest uważana za skuteczną i bezpieczną. Jednak zgodnie z wymogami najwyższy procent wybranej dawki wynosi 10 g.

Sproszkowane nasiona (25 g), surowe nasiona kozieradki (25 g), gotowane nasiona (25 g) i izolat gumy z nasion kozieradki (5 g) obniżają poziom glukozy po spożyciu posiłku. Pamiętaj, jeśli dana osoba nie jest zbyt pewna dawki, zawsze może skonsultować się z dietetykiem.

Najnowsze

Podobne artykuły