Czy czujesz mrowienie w stopach? Zrób to, aby Twoje niespokojne nogi pozwoliły Ci zasnąć!Wyobraź sobie, że nie możesz się doczekać spokojnego snu po męczącym dniu. Jednak gdy tylko się położysz, Twoje stopy dają znać o sobie. Mimo zmęczenia odczuwasz w nich niekontrolowany niepokój, który nieustannie zmusza Cię do poruszania nimi i zmiany pozycji.

Czujesz w swoich stopach bez widocznej przyczyny mrowienie, pieczenie, łaskotanie, kłucie lub swędzenie. Nie możesz zasnąć przez długie minuty, a nawet godziny, a chęć poruszania nogami, którym towarzyszą nieprzyjemne  impulsy nie ustaje. Dokładnie tak czuje się osoba cierpiąca na zespół niespokojnych nóg.

Nie należy tego ignorować

Zespół niespokojnych nóg, popularnie zwany też „nerwowymi nogami ”, dotyka prawie 150 000 osób w naszym kraju i występuje częściej niż cukrzyca. Przyczyną tej choroby jest wrażliwa i motoryczna choroba układu nerwowego

Dotyka kobiety częściej niż mężczyzn i jest najbardziej widoczna przed zaśnięciem. Chociaż dla wielu wydaje się to drobnostką, ludzie, którzy na nią cierpią, wiedzą jak bardzo może to utrudniać życie. W niektórych przypadkach może nawet wywołać poważne zaburzenia snu.

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z zespołem niespokojnych nóg:

Dodaj substancje, których brakuje organizmowi

Zespół niespokojnych nóg może powodować niedobór niektórych witamin i substancji. Nieprzyjemne objawy mogą być związane z brakiem magnezu, żelaza i witaminy B. Dlatego zaleca się uzupełnienie tych substancji o odpowiednią dietę lub suplementy diety (często polecane produkty zawierające magnez i witaminę B6).

Ocet jabłkowy

Wykazano, że ocet jabłkowy jest bardzo korzystny dla osób cierpiących na ten problem. Wystarczy przed pójściem spać przygotować emulsję do masażu z wody i octu jabłkowego, którą masujesz stopy. Zaleca się również wypicie 1 łyżeczki octu jabłkowego zmieszanego z 1 szklanką wody przed pójściem spać .


Kąpiel solno-ziołowa

Sól, zwłaszcza morska może rozluźnić mięśnie, złagodzić napięcie i nieprzyjemne impulsy w kończynach dolnych. Przygotuj relaksującą kąpiel z solą morską przed snem. Dobrze sprawdza się też kąpiel ziołowa – wypróbuj kąpiel z rumiankiem, miętą lub wiciokrzewem.

Oleje i maści zawierające kamforę

Wiadomo, że kamfora jest skutecznym środkiem zwalczającym bóle mięśni i stawów. Dodatkowo jednak niweluje nieprzyjemne swędzenie i pieczenie charakterystyczne dla zespołu niespokojnych nóg. Jednocześnie przyjemnie chłodzi skórę. Użyj produktów zawierających kamforę do masażu stóp przed snem.

Gorąca i zimna kąpiel

Drgawki, niepokój, napięcie i pieczenie również pomogą wyeliminować naprzemienne kąpiele. Przygotuj dwa pojemniki – jeden z ciepłą wodą, a drugi z zimną wodą. Umieszczaj stopy na przemian to w ciepłej wodzie i zimnej co 5 minut.

Ćwiczenia i zróżnicowana dieta

Wspomnieliśmy wcześniej, że zespół niespokojnych nóg często wiąże się z brakiem witamin i składników odżywczych w organizmie. Najlepiej uzupełnić je zróżnicowaną i zbilansowaną dietą. 

Ten problem jest również często związany z siedzącym trybem pracy, dlatego nie zapomnij o poruszaniu się i wykonywaniu prostych ćwiczeń nawet siedząc w pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zwykłe chodzenie.

Czy Ty też cierpisz na zespół niespokojnych nóg i stosujesz inne metody łagodzenia przykrych dolegliwości? Podziel się nimi z naszymi czytelnikami.