Strona główna Zdrowe życie Czy czosnek może pomóc obniżyć poziom cholesterolu?

Czy czosnek może pomóc obniżyć poziom cholesterolu?

Czosnek jest popularnym lekarstwem wśród osób zwracających się w stronę medycyny komplementarnej i alternatywnej. Jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające są dobrze znane.

Oprócz jego zdolności do przeciwdziałania stresowi oksydacyjnemu i prawdopodobnie obniżania ciśnienia krwi, bada się również czosnek ze względu na jego możliwe działanie obniżające poziom cholesterolu.

Patrzymy na niektóre dowody. Obietnica czosnku w obniżaniu poziomu cholesterolu jest niezaprzeczalna, jeśli spojrzysz na badania.

Może obniżyć poziom całkowitego cholesterolu, cholesterolu LDL i trójglicerydów

W jednym z badań zaobserwowano, że suplementacja ekstraktem z dojrzałego czosnku pomaga obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, aż o 7 procent. Kiedy mężczyźni z hipercholesterolemią przyjmowali ten ekstrakt, ich cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) spadł o 10 procent.

Inne badanie wykazało, że przyjmowanie czosnku w postaci 2 dziennych dawek czosnku w tabletkach (co odpowiada 400 mg czosnku / 1 mg allicyny) przez 6 tygodni pomogło obniżyć poziom cholesterolu całkowitego o 12%, a cholesterolu LDL o 17% u osób z problem z cholesterolem. Poziom trójglicerydów również spadł o 6 procent.

Zaobserwowano, że przyjmowanie pół ząbka lub ząbka czosnku lub odpowiednika tego w innych formach obniża całkowity poziom cholesterolu, aż o 9%.
Badanie na zwierzętach wykazało, że podanie badanym surowego wodnego ekstraktu czosnku zmniejszyło nie tylko ich całkowity i LDL cholesterol, ale także obniżyło poziom trójglicerydów.

Może zwiększyć dobry cholesterol HDL

Chociaż czosnek może potencjalnie obniżać poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów, dobrą wiadomością jest to, że nie może negatywnie wpływać na poziom dobrego cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL) w organizmie.

Niektóre badania odnotowują 15-procentowy wzrost poziomu HDL przy suplementacji czosnkiem przez 6 tygodni. Naukowcy w innym małym badaniu odkryli, że po 4 miesiącach przyjmowania ekstraktu czosnkowego osoby z wysokim poziomem cholesterolu zauważyły ​​poprawę profilu lipidowego we krwi, przy czym poziom dobrego cholesterolu HDL faktycznie wzrósł.

Ale wyniki mogą być krótkotrwałe

Choć wszystko to może wydawać się wspaniałe, wpływ czosnku na poziom cholesterolu nie jest długotrwały. Innymi słowy, prawdopodobnie będziesz musiał utrzymywać spożycie czosnku, jeśli chcesz zobaczyć dalsze korzyści lub wyniki.

W jednym z badań znaczące obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i LDL zaobserwowano w 8 i 12 tygodniu po zastosowaniu standaryzowanego suszonego czosnku w proszku. Ale naukowcy odkryli, że obniżone poziomy nie były już utrzymywane po 6 miesiącach.

Wyniki mogą się również różnić w zależności od aktualnego poziomu cholesterolu

Obecny poziom cholesterolu może również odgrywać rolę w tym, jak dużą różnicę może mieć dla Ciebie spożycie czosnku. W jednym z badań przeprowadzonych na osobach z cholesterolem powyżej 200 mg / dl (powyżej normy), naukowcy zauważyli, że przyjmowanie czosnku w postaci tabletek z 800 mg sproszkowanego czosnku wydaje się wykazywać najlepsze działanie obniżające poziom cholesterolu u tych, u których początkowy całkowity poziom cholesterolu wahał się między 250 a 300 mg / dl. Zatem wielkość zmian może zależeć od poziomu cholesterolu – coś, czego badania jeszcze nie skalibrowały.

Spożycie czosnku może być dla niektórych problematyczne

Niektórzy ludzie mogą mieć łagodne skutki uboczne, takie jak nieświeży oddech, zgaga, wzdęcia i zaburzenia żołądkowe wynikające z przyjmowania czosnku. Ale dla zdecydowanej większości spożywanie jednego lub dwóch ząbków jako części normalnej diety nie powinno powodować problemów. Przyjmowanie większych ilości jako suplementu musi jednak najpierw zostać skonsultowane z lekarzem.

Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co jest przyjmowane w dużych ilościach lub jako suplement należy pamiętać o innych schorzeniach lub lekach, które mogą wchodzić w interakcje z czosnkiem lub ekstraktem czosnkowym i wpływać na organizm.

Na przykład jeśli zażywasz jakiekolwiek leki przeciwzapalne lub przeciwzakrzepowe, powinieneś uważać na możliwe interakcje lekowe. Czosnek ma tendencję do hamowania agregacji płytek krwi – co zasadniczo oznacza, że ​​twoja krew będzie krzepła dłużej i możesz krwawić dłużej niż zwykle.

Jeśli już zażywasz leki, które mają takie działanie, na przykład antykoagulanty mogą one nasilać te efekty, powodując problemy z krzepnięciem i zwiększając ryzyko nadmiernego krwawienia.

Werdykt: czosnek pomaga, ale nie zrobi tego sam!

Niektórzy badacze twierdzą, że przyjmowanie czosnku jako suplementu w celu obniżenia poziomu lipidów nie może być szeroko zalecane, ponieważ dowody nie są wystarczająco mocne. Ostrzegają, że nie należy spodziewać się cudownej zmiany poziomu cholesterolu. Może to pomóc, ale może nie być wystarczające, aby uzasadnić odstawienie któregokolwiek z leków.

Nawiasem mówiąc było wiele debat na temat tego, czy wysoki poziom cholesterolu ma niekorzystny wpływ na zdrowie serca i długowieczność. Chociaż zagadka choroby serca i cholesterolu nie została jeszcze rozwiązana, pojawia się potrzeba zwracania uwagi na chroniczne zapalenie, na które narażony jest organizm, czy to poprzez przetworzoną i rafinowaną żywność, stres czy siedzący tryb życia.

Jedna z hipotez uważa, że ​​przewlekłe zapalenie jest wyzwalaczem zwiększonej produkcji cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu lub hipercholesterolemia jest z kolei powiązany ze zwiększonym stanem zapalnym. Może również wpływać na wątrobę i nerki oraz zwiększać ryzyko otyłości i cukrzycy.

Na szczęście czosnek może mieć tutaj pozytywny wpływ dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, pomagającym przeciwdziałać stanom zapalnym.

Nie oczekuj, że czosnek będzie cudownym lekarstwem lub darmową przepustką, aby zignorować zdrowie układu sercowo-naczyniowego. To powiedziawszy jest dobrym dodatkiem do Twojej diety jako część holistycznego planu poprawy poziomu cholesterolu, obok zmian stylu życia i innych interwencji dietetycznych.

loading...
loading...

PODOBNE ARTYKUŁY

Siemię lniane i zielona herbata, sojusznicy przeciwko rakowi

Jedną z najbardziej niepokojących i nawracających chorób tego wieku jest rak. Liczba osób cierpiących na tę chorobę znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad, dlatego na...

Pij to rano, aby zwalczyć wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie to zaburzenie sercowo-naczyniowe, które pojawia się, gdy ciśnienie krwi wzrasta z powodu problemów z tętnicami. To przeciąża serce i powoduje, że ciężko...

Jeśli palisz więcej niż 5 lat, ten przepis pozwoli oczyścić płuca

Podstawową rzeczą, którą trzeba zwrócić uwagę jest to, że palacze - pasywni i aktywni muszą dbać o swój układ oddechowy. Wynika to z faktu,...

Leczenie raka lepiej niż chemioterapia

Rak jest jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie, a jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że liczba osób, u których zdiagnozowano różne typy nowotworów...

Walcz z cellulitem za pomocą tych 6 ziołowych napojów

Cellulit jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów kosmetycznych, które dotyka kobiety. W rzeczywistości szacuje się, że cierpi na niego ponad 90% populacji kobiet. Warunki te wpływają na...

Herbatki obniżające poziom cukru we krwi

Herbaty są najprostszym sposobem na korzystanie z właściwości leczniczych roślin, które przynoszą nam korzyści zdrowotne.  Najczęstszym sposobem na przygotowanie herbaty jest używanie małych torebek wypełnionych...

PODOBNE ARTYKUŁY

Wi-Fi: cichy zabójca, który zagraża życiu i powoli nas zabija

Prawie każdy ma Wi-Fi w domu ze względu na wygodę. Jednakże pojawiły się pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa i wnioski, że Wi-Fi może być szkodliwe dla...

Łyżka tego preparatu pomoże opróżnić jelita, a brzuch będzie płaski!

Ludzie mówią, że jesteś tym, co jesz i każdy z nas powinien zgodzić się z tym poglądem. Nasz system trawienny jest bardzo delikatnym mechanizmem, a...

Spożywaj 2 łyżki dziennie tego środka i chudnij 1 cm dziennie

Ta formuła może pomóc usunąć tłuszcz z brzucha około 1 cm dziennie. Nie tylko usuwa tkankę tłuszczową, ale także eliminuje nadmiar wody z organizmu i pozytywnie...

Ocet jabłkowy na rwę kulszową. Usuń ból w 10 minut.

Rwa kulszowa charakteryzuje się dość intensywnym i irytującym bólem, a nawet może mieć wpływ na warunki życia chorego. Dobrą wiadomością jest to, że dzisiaj przedstawiamy Wam skuteczną naturalną metodę...

Dodaj to do szamponu, a Twoje włosy przestaną wypadać

Słabe i łamliwe włosy, ich wypadanie lub rozdwajanie się końcówek to w dzisiejszych czasach kłopot co drugiej osoby. Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi...

Oczyść swoje jelita i dodatkowo schudnij do 9 kg w ciągu 3 tygodni

Każdego dnia coraz więcej osób cierpi na choroby jelita grubego, w przeważającej części jest to spowodowane poprzez złe nawyki żywieniowe, które spowalniają oczyszczanie tego narządu. Dlatego chcemy...