8 mało znanych przyczyn niedoczynności tarczycy

Popularne

Niedoczynność tarczycy jest stanem charakteryzującym się zmniejszonym wydzielaniem hormonu tyroksyny. Rezultatem są niewystarczające ilości tego hormonu we krwi, co powoduje objawy takie jak osłabienie, zmęczenie, wypadanie włosów, przyrost masy ciała, skurcze i bóle mięśni, bezsenność i przyspieszenie akcji serca.

Ale czy wiesz, jakie są przyczyny tego zaburzenia tarczycy?

Oto 8 najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy:

1. Choroba autoimmunologiczna

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba autoimmunologiczna znana jako zapalenie tarczycy Hashimoto. Ta choroba jest spowodowana zapaleniem tarczycy i występuje, gdy układ odpornościowy człowieka atakuje własny tarczycę.

Chociaż nadal nie wiadomo, dlaczego ciało atakuje własne tkanki, niektórzy uważają, że przyczyną jest bakteria lub wirus, podczas gdy inni uważają, że to jakaś wada genetyczna.

Niemniej jednak choroby autoimmunologiczne występują z powodu więcej niż jednego czynnika. Niezależnie od prawdziwego powodu przeciwciała te wpływają na wydzielanie hormonów tarczycy.

2. Leczenie nadczynności tarczycy

Leczenie nadczynności tarczycy zazwyczaj polega na stosowaniu leków przeciwtarczycowych lub radioaktywnego jodu w celu spowolnienia i normalizacji czynności tarczycy.

Ale czasami to leczenie może spowodować trwałą niedoczynność tarczycy. Osoba będzie potrzebować odpowiedniego leczenia tarczycy, jeśli jej tarczyca została usunięta, jeśli została poddana radioterapii lub jeśli przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy Hashimoto.

3. Operacja tarczycy

Chociaż nie jest tak powszechne jak radioaktywny jod lub leki przeciwtarczycowe, operacja jest nadal opcją w leczeniu niedoczynności tarczycy. Na przykład operacja tarczycy spowodowana pojedynczym gruczolakiem toksycznym wymaga częściowego usunięcia gruczołu, a ten spowodowany chorobą Gravesa wymaga całkowitego usunięcia.

4. Radioterapia i leki

W niektórych przypadkach radioterapia nowotworów głowy i szyi może wpływać na czynność tarczycy, powodując niedoczynność tarczycy. Promieniowanie tych części ciała może uszkodzić komórki tarczycy, utrudniając produkcję hormonu tarczycy.

Liczne leki mogą również przyczyniać się do zmniejszonego wydzielania hormonu tarczycy, takiego jak lit.

5. Choroba wrodzona

Czasami dzieci mogą rodzić się bez tarczycy lub wadliwą tarczycą. Obecnie 1 na 4000 dzieci rodzi się z ciężkim niedoborem hormonu tarczycy, a jeszcze więcej z częściowym lub łagodnym niedoborem.

Jeśli ciężka wrodzona niedoczynność tarczycy nie zostanie wyleczona w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu, może spowodować trwałą niepełnosprawność intelektualną i upośledzenie wzrostu.

6. Zaburzenie przysadki mózgowej

To zaburzenie jest raczej rzadką przyczyną niedoczynności tarczycy, ale nadal musimy o tym wspomnieć. Dzieje się tak, gdy mały gruczoł znajdujący się u podstawy mózgu, zwany przysadką mózgową nie wydziela wystarczającej ilości hormonu stymulującego tarczycę.

Funkcją tego gruczołu jest wydzielanie hormonów, które stymulują produkcję wielu ważnych hormonów w organizmie, w tym hormonu tarczycy.

7. Ciąża

Kobiety w ciąży z niewykrytą łagodną chorobą tarczycy mogą nagle doświadczyć zauważalnych objawów niedoczynności tarczycy. Wynika to z faktu, że ciało kobiety w ciąży potrzebuje wystarczającej ilości hormonu tarczycy, aby nie tylko wspierać jej zwiększone potrzeby metaboliczne, ale także potrzeby rozwijającego się płodu.

Ale jeśli kobieta ma już przeciążoną tarczycę lub zapalenie tarczycy Hashimoto, jej poziom hormonu tarczycy może dalej spadać.

Kobiety ze zdrową tarczycą nie powinny mieć takiego problemu, mimo że zdarzają się rzadkie przypadki niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży lub po niej. Wynika to z faktu, że ich ciała wytwarzają przeciwciała, które atakują tarczycę. Jeśli ten stan nie zostanie potraktowany na czas, może to prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

8. Brak jodu

Jod jest jednym z niezbędnych minerałów do wydzielania hormonów tarczycy. Jeśli brakuje tego minerału, tarczyca nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonu tarczycy.

Oprócz niedoczynności tarczycy brak jodu może powodować powiększenie tarczycy, podczas gdy kobiety w ciąży z niedoborem jodu mogą mieć dzieci z upośledzeniem umysłowym.

Ponieważ ten minerał nie jest naturalnie wytwarzany w ludzkim ciele, musimy spożywać pokarmy bogate w jod, w tym wodorosty, owoce morza, jodowaną sól i rośliny uprawiane na glebie bogatej w jod.

Najnowsze

Podobne artykuły