6 niesamowitych korzyści zdrowotnych kapusty kiszonej

Popularne

Kapusta kiszona jest używana jako tradycyjne źródło pożywienia od IV wieku p.n.e. Jest to również jedna z najstarszych form konserwowanej kapusty, posiadająca szeroki wachlarz doskonałych właściwości zdrowotnych.

1. Zapobiega atopowemu zapaleniu skóry

Zapobiega atopowemu zapaleniu skóry

Produkty fermentowane mają dobry wpływ na profilaktykę i leczenie atopowego zapalenia skóry. Badanie wykazało, że wysokie spożycie sfermentowanej żywności, takiej jak kapusta kiszona wiąże się z mniejszą częstością występowania atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry to długotrwały stan skóry charakteryzujący się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry.

2. Zapobiega astmie

Zapobiega astmie

Sfermentowane warzywa zawierają kilka związków biologicznych, takich jak witamina C, minerały, beta-karoten i błonnik wraz z fitochemikaliami, a także bakterie kwasu mlekowego.

Uważa się, że niektóre szczepy bakterii kwasu mlekowego znajdujące się w sfermentowanej żywności mają silny wpływ wzmacniający odporność na choroby alergiczne, takie jak astma. Tak więc kapusta kiszona może pomóc w zapobieganiu astmie.

3. Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Zmniejsza ryzyko cukrzycy

Obecność kwasów tłuszczowych, kwasu mlekowego w sfermentowanej żywności ma niesamowite właściwości prozdrowotne.

Może pomóc w leczeniu zaburzeń metabolicznych, takich jak cukrzyca. Właściwości przeciwcukrzycowe kapusty kiszonej wynikają z działania przeciwutleniających kwasów.

4. Obniża wysokie ciśnienie krwi

Obniża wysokie ciśnienie krwi

Niska zawartość sodu w kapuście kiszonej wiąże się z mniejszym ryzykiem nadciśnienia. Ponadto związki bioaktywne w kapuście kiszonej mają silne działanie przeciwutleniające i przeciwmiażdżycowe, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu, a także obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Ponadto witamina K w produkcie spożywczym wspomaga zdrowie serca.

5. Wzmacnia układ pokarmowy i jelitowy

Wzmacnia system trawienny i jelitowy

Duża ilość błonnika prebiotycznego i probiotyków w kiszonej kapuście może pomóc w poprawie zdrowia układu pokarmowego i zapobiegać podobnym stanom, takim jak zaparcia i biegunka.

Może pomóc w stworzeniu zdrowego i zrównoważonego mikrobiomu jelitowego, który pomaga w utrzymaniu ogólnego zdrowia przewodu pokarmowego.

6. Poprawia zdrowie psychiczne

Wzmacnia-zdrowie-psychiczne

Produkty fermentowane, takie jak kapusta kiszona są głównie wzbogacane substancjami chemicznymi związanymi z fermentacją, takimi jak bioaktywne peptydy, flawonoidy i laktoferyna, które są uważane za poprawiające mikroflorę jelitową.

Dobre zdrowie jelit wiąże się z dobrym zdrowiem psychicznym, spożywanie pokarmów bogatych w substancje fitochemiczne może pomóc poprawić stan zdrowia psychicznego, taki jak lęk i depresja, poprzez oś jelitowo-mózgową.

Najnowsze

Podobne artykuły