Strona głównaZdrowe życie5 powodów, aby unikać popcornu z mikrofali

5 powodów, aby unikać popcornu z mikrofali


Jeśli jesteś zapalonym filmowcem, popcorn jest prawdopodobnie wysoko na liście ulubionych przekąsek. Nawet, gdy oglądasz film na kanapie w domu jest coś w popcornie i filmach, co wydaje się iść w parze. Popcorn to jedna z najpopularniejszych przekąsek i nie trudno zrozumieć dlaczego wystarczy kombinacja soli, masła i miękkiego, ale satysfakcjonującego chrupnięcia, aby większość ludzi wzięła go do ręki. Po odpowiednim przygotowaniu popcorn oferuje zaskakujące korzyści żywieniowe.

popcorn z mikrofali

Niestety popcorn z mikrofali opowiada inną historię i nie tą z szczęśliwym zakończeniem. Przygotowanie popcornu w woreczku w kuchence mikrofalowej zmienia zdrową przekąskę w szkodliwą.

5 przekonujących powodów, aby unikać popcornu z mikrofalówki:

Zawiera substancję chemiczną związaną z chorobą Alzheimera

Maślany aromat, który wydobywa się z mikrofalówki pochodzi ze sztucznego aromatu zwanego diacetylem. Diacetyl jest naturalnym produktem ubocznym fermentacji występującym w maśle, piwie i occie, ale także substancją chemiczną wytwarzaną syntetycznie przez przedsiębiorstwa spożywcze, aby nadać żywności nieodparty smak i aromat masła. Badania wykazały, że diacetyl może przenikać przez barierę krew-mózg i powodować nieprawidłowe fałdowanie białek mózgowych do beta-amyloidu – białka związanego z chorobą Alzheimera. Wykazano również, że hamuje mechanizmy, które naturalnie oczyszczają beta amyloid z mózgu.

Ta sama substancja chemiczna jest związana z problemami płuc

Diacetyl nie tylko stwarza zagrożenie dla zdrowia mózgu – badania również powiązały go z problemami z płucami. Kiedy ogrzewasz, a później otwierasz worek z popcornem, substancja chemiczna zaczyna parować, a ty wdychasz ją narażając siebie na problemy z płucami, w tym chorobami płuc.

Sama torba stwarza zagrożenie dla zdrowia

Woreczki na popcorn z mikrofali zawierają substancję chemiczną zwaną kwasem perfluorooktanowym (PFOA), która ma zapobiegać wyciekowi tłuszczu. Ten związek chemiczny jest związany z ADHD i nadpobudliwością u dzieci, wraz z niską masą urodzeniową, chorobami tarczycy, bezpłodnością, problemami układu odpornościowego, a nawet rakiem.

Zawiera potencjalnie szkodliwe środki konserwujące

Wiele marek popcornu z mikrofalówki wykorzystuje sztuczne środki aromatyzujące i konserwujące, które mogą być toksyczne i narażają nas na problemy zdrowotne. Powszechnym konserwantem stosowanym w popcornie mikrofalowym jest galusan propylu, który w badaniach na zwierzętach związany jest z guzami – w tym rzadkimi guzami mózgu.

Zapewnia ci dużą dawkę tłuszczu trans

Popcorn mikrofalowy jest wytwarzany z uwodornionego lub częściowo uwodornionego oleju, znanego również jako tłuszcz trans. Tłuszcz trans wiąże się z większym ryzykiem upośledzenia pamięci, stresu oksydacyjnego i gromadzenia się blaszek miażdżycowych w mózgu i tętnicach.

Jak inaczej przygotować popcorn?

Jeśli jesteś fanem popcornu, nie martw się – nadal możesz cieszyć się ulubioną przekąską bez ryzyka dla zdrowia. Porzuć torby z mikrofalówkowym popcornem i stwórz własną zdrową wersję w domu. Wystarczy pół szklanki ziaren popcornu(kukurydzy), 3 łyżki oleju kokosowego i pół łyżki soli himalajskiej.

Sposób przygotowania:

  1. Roztop 3 łyżki oleju kokosowego w dużym garnku
  2. Umieść jedno ziarenko kukurydzy w garnku, gdy pęknie dodaj pozostałe.
  3. Gotuj kukurydzę na średnim ogniu przez około trzy minuty lub do momentu, gdy pęknięcia będą pojedyncze.
  4. Usuń popcorn z ognia i umieść go w misce.
  5. Dopraw solą, włącz film i ciesz się bezpiecznym i aromatycznym smakiem popcornu!

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

zobacz także

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.