10 korzyści zdrowotnych octu jabłkowego

Popularne

Jedno jabłko dziennie nie dopuszcza do ciebie lekarza, podobnie jak dzienna dawka octu jabłkowego. Ocet jabłkowy to rodzaj octu wytwarzanego z jabłek o charakterystycznym bursztynowym kolorze.

Przez stulecia ocet jabłkowy był używany do wielu celów: robienia pikli, zabijania chwastów, mycia ekspresów do kawy, polerowania zbroi i sosów do sałatek. Ocet jabłkowy to również jeden z najpopularniejszych składników w kuchni, oferujący wiele naturalnych korzyści zdrowotnych.

Jest bogaty w minerały, takie jak potas, fosfor, wapń, magnez i miedź, a także witaminy A, B1, B2, B6, C i E, bioflawonoidy i pektyny. Co więcej, ze względu na zawartość kwasu octowego ocet jabłkowy pomaga organizmowi wchłonąć niezbędne składniki mineralne z pożywienia.

Oto 10 najlepszych korzyści zdrowotnych octu jabłkowego. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj ekologicznego, surowego i niefiltrowanego octu jabłkowego.

1. Kontroluje poziom cukru we krwi

Twoje ciało wytwarza insulinę, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Antiglikemiczne działanie octu jabłkowego pomaga poprawić wrażliwość na insulinę.

Osoby cierpiące na insulinooporność powinny przyjmować ocet jabłkowy przy każdym posiłku. Wymieszaj jedną łyżeczkę octu jabłkowego z jedną szklanką przefiltrowanej wody.

Pij to trzy razy dziennie, aby poprawić trawienie, co z kolei wydłuża czas, w którym organizm musi przetwarzać nowe cukry i utrzymuje poziom cukru we krwi bardziej stabilny.

2. Białe Zęby

Jeśli jesteś zakłopotany, ponieważ masz żółte zęby, ocet jabłkowy jest tanim i prostym sposobem na przywrócenie naturalnego perłowego połysku zębów. Ocet jabłkowy pomaga usuwać plamy i zabijać bakterie w jamie ustnej i dziąsłach.

Wszystko, co musisz zrobić, to codziennie rano wypłukać jamę ustną octem jabłkowy, a potem umyć zęby jak zwykle. Regularne spożywanie jabłek pomaga również, ponieważ chrupiące owoce szorują zęby jak szczoteczka do zębów.

3. Usuwa zaparcia

Ocet jabłkowy zawiera pektynę, rozpuszczalny w wodzie błonnik, który wspomaga wypróżnienia. To sprawia, że ​​jest to wspaniałe naturalne leczenie zaparć.

Dodaj dwie łyżki octu jabłkowego do szklanki wody i pij trzy razy dziennie. Do miksu można dodać sok jabłkowy lub winogronowy, aby był bardziej smaczny.

4. Promuje utratę wagi

Regularne spożywanie surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego może również promować utratę wagi. Ocet jabłkowy jest dobrym źródłem kwasu octowego.

Badania wykazały, że osoby otyłe, które codziennie spożywały ocet jabłkowy przez 12 tygodni, odczuły znaczny spadek masy ciała, tłuszczu w jamie brzusznej, obwodzie talii i trójglicerydów. Kwas octowy pomaga również zapobiegać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i niektórych tłuszczów wątrobowych.

5. Odżywia włosy

Rozwiązanie octu jabłkowego i wody, zmieszane w równych proporcjach stanowi cudowną naturalną odżywkę do włosów. Pomaga odżywiać włosy, nadając im połysk i miękką konsystencję.

Jest również skuteczny jako środek na łupież. Ocet jabłkowy niszczy grzyby, które powodują łupież i przywraca równowagę pH skóry głowy.

W leczeniu łupieżu nałóż na skórę głowy mieszaninę wody i octu jabłkowego w proporcji 50/50, pozostaw ją na 15 minut do godziny, a następnie spłucz. Zastosuj to rozwiązanie raz lub dwa razy w tygodniu.

6. Piękna skóra

Ocet jabłkowy może pomóc wyleczyć skazy, zmniejszyć zmarszczki i ujędrnić skórę. Na skazy, ocet jabłkowy jest dobrym środkiem ściągającym. Namocz wacik w rozcieńczonym occie jabłkowym i nałóż na skazy, aby je wysuszyć i pomóc im się wyleczyć.

Aby zminimalizować pojawianie się zmarszczek i cienkich linii, namocz wacik w rozcieńczonym occie jabłkowym i nałóż go na miejsca, które chcesz wyleczyć. Pomoże to zacieśnić i podnieść nieco skórę.

7. Zwalcza skurcze nóg

Wiele osób cierpi na bolesne skurcze nóg w nocy. Bogate składniki mineralne octu jabłkowego pomagają zmniejszyć częstotliwość, intensywność i ból skurczów nóg.

Kiedy pojawiają się skurcze, po prostu popijaj ocet jabłkowy rozcieńczony w szklance ciepłej wody. W ciągu kilku minut skurcze będą słabnąć. Możesz też dodać dwie łyżki octu jabłkowego i miód do szklanki wody i pić powoli.

8. Leczy przeziębienia i kaszel

Ocet jabłkowy to ulubiony środek na przeziębienie, kaszel lub ból gardła. Wymieszaj jedną łyżeczkę octu jabłkowego, miodu i ciepłej wody. Dodanie do tej mieszanki imbiru dodatkowo poprawi właściwości lecznicze.

Pij jedną łyżeczkę tej mieszanki trzy razy dziennie, aby złagodzić kaszel i zatkany nos .

9. Walczy z infekcją

Właściwości antyseptyczne octu jabłkowego sprawiają, że jest on skuteczny przeciwko infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Jest użyteczny na przykład w leczeniu infekcji ucha, infekcji pęcherza, kandydozy.

W przypadku infekcji ucha przepłucz ucho rozcieńczonym ocet jabłkowy. W przypadku infekcji pęcherza lub kandydozy, wypij szklankę ciepłej wody z łyżeczką octu jabłkowego co wieczór, aż objawy znikną.

10. Obniża poziom cholesterolu we krwi

Badania wykazały, że ocet jabłkowy może poprawić profil lipidowy krwi poprzez obniżenie poziomu triglicerydów i cholesterolu o niskiej gęstości lipoprotein (LDL) lub złego cholesterolu, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL) lub dobrego cholesterolu. Jest to szczególnie ważne w celu opanowania lub zapobiegania powikłaniom wynikającym z cukrzycy.

Najnowsze

Podobne artykuły