Papaja: korzyści zdrowotne, zastosowania i skutki uboczne

Popularne

Papaja to egzotyczny i rzadki owoc, który jest obecnie dostępny przez większość czasu w roku. Możliwe korzyści zdrowotne wynikające z konsumpcji papai to zmniejszenie ryzyka chorób serca, cukrzycy, raka, wspomaganie trawienia, obniżenie ciśnienia krwi i poprawa gojenia się ran.

papaja

Papaja opis

Papaja jest niesamowicie zdrowym tropikalnym owocem. Jest naładowany przeciwutleniaczami, które mogą łagodzić stany zapalne, zwalczać choroby i pomagać zachować młody wygląd.

Składniki odżywcze

Papaje są doskonałym źródłem witaminy C, a jeden średni owoc dostarcza 224 procent zalecanego dziennego spożycia.

Jedna średnia papaja ma około:

 • 120 kalorii
 • 30 gramów węglowodanów – w tym 5 g błonnika i 18 g cukru
 • 2 gramy białka

Papaje są również dobrym źródłem:

 • kwas foliowy
 • witamina A
 • magnez
 • miedź
 • Kwas pantotenowy
 • błonnik

Mają także witaminy z grupy B, alfa i beta-karoten, luteinę i zeaksantynę, witaminę E, wapń, potas, witaminę K i likopen, silny antyoksydant najczęściej kojarzony z pomidorami.

Korzyści

Uważa się, że składniki odżywcze znajdujące się w papai mają szereg korzyści zdrowotnych. Mogą pomóc chronić przed wieloma chorobami.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zeaksantyna, przeciwutleniacz występujący w papai, filtruje szkodliwe niebieskie promienie światła. Uważa się, że odgrywa on ochronną rolę w zdrowiu oczu i może odwrócić zwyrodnienie plamki żółtej.

Zapobieganie astmie

Ryzyko zachorowania na astmę jest niższe u osób spożywających dużą ilość określonych składników odżywczych. Jednym z tych składników odżywczych jest beta-karoten zawarty w żywności, takiej jak papaja, morele, brokuły, kantalupa, dynia i marchew.

Nowotwory

Spożywanie beta-karotenu przeciwutleniacza, znalezionego w papai może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Wśród młodych mężczyzn dieta bogata w beta-karoten może odgrywać rolę ochronną przeciwko rakowi gruczołu krokowego.

Zdrowe kości

Niskie spożycie witaminy K wiążą się z wyższym ryzykiem złamania kości. Odpowiednie spożycie witaminy K jest ważne dla dobrego zdrowia, ponieważ poprawia wchłanianie wapnia i może zmniejszać wydalanie wapnia z moczem, co oznacza, że ​​w organizmie jest więcej wapnia, aby wzmocnić i odbudować kości.

Cukrzyca

Badania wykazały, że osoby z cukrzycą typu 1, które spożywają dietę wysokobłonnikową, mają niższy poziom glukozy we krwi, a osoby z cukrzycą typu 2 mogą mieć podwyższony poziom cukru we krwi, lipidów i insuliny. Jedna mała papaja dostarcza około 3 gramów błonnika, co odpowiada zaledwie 17 gramom węglowodanów.

Trawienie

papaja

Papaje zawierają enzym zwany papainą, który wspomaga trawienie. Papaja ma również wysoką zawartość błonnika i wody, co pomaga zapobiegać zaparciom i sprzyja zdrowemu układowi trawiennemu.

Choroby serca

Zawartość błonnika, potasu w papai pomaga odeprzeć choroby serca. Zwiększenie spożycia potasu wraz ze spadkiem spożycia sodu jest najważniejszą zmianą diety, jaką osoba może wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.

Przewlekłe zapalenie

Cholina jest bardzo ważnym i wszechstronnym składnikiem odżywczym znajdującym się w papai, która pomaga naszym ciałom w śnie, ruchu mięśni, uczeniu się i pamięci. Cholina pomaga również w utrzymaniu struktury błon komórkowych, pomaga w przekazywaniu impulsów nerwowych, pomaga w absorpcji tłuszczu i zmniejsza przewlekłe zapalenie.

Skóra

W przypadku stosowania miejscowego, zmielona papaja wydaje się być korzystna dla wspomagania gojenia się ran i zapobiegania infekcjom. Naukowcy uważają, że enzymy proteolityczne są odpowiedzialne za ich korzystne działanie. Maści zawierające enzym papainy były również stosowane w leczeniu odleżyn.

Zdrowie włosów

Papaja jest również świetna do włosów, ponieważ zawiera witaminę A, odżywkę niezbędną do produkcji sebum, które utrzymuje włosy nawilżone. Witamina A jest również niezbędna do wzrostu wszystkich tkanek organizmu, w tym skóry i włosów. Odpowiednie spożycie witaminy C, którą może dostarczyć papaja jest potrzebne do budowy i utrzymania kolagenu, który zapewnia strukturę skóry.

Papaja jak jeść

papaja

Wybierając lub jedząc papaje, szukaj świeżej papai z czerwonawo-pomarańczową skórką, która jest miękka w dotyku. Wystarczy ja przeciąć, usunąć nasiona i cieszyć się niesamowitym smakiem. Nasiona papai są jadalne, ale mają gorzki, pieprzny smak.

Papaja to miękki, wszechstronny owoc. Oznacza to, że można go włączyć do wielu przepisów. Rozważ następujące proste metody przygotowania:

 • Przygotuj sałatkę z owoców tropikalnych papaja, ananas i mango.
 • Zmiażdż papaję i dodaj powstały sok do szklanki lemoniady, mrożonej herbaty lub wody, aby uzyskać świeży owocowy smak.
 • Dodaj kilka kawałków zamrożonej papai do koktajli. Połącz z sokiem ananasowym, połową mrożonego banana i greckim jogurtem.

Skutki uboczne

Osoby z alergią na lateks mogą być również uczulone na papaję, ponieważ papaje zawierają enzymy zwane chitanazami. Mogą powodować reakcję krzyżową między lateksem a żywnością, która je zawiera.

Najnowsze

Podobne artykuły