10 najlepszych korzyści zdrowotnych z nasion i liści kozieradki

Popularne

Kozieradka, znana również jako methi jest popularnym ziołem powszechnie występującym w śródziemnomorskim regionie świata. Jednak ze względu na silne właściwości lecznicze i zastosowania w medycynie ajurwedyjskiej zyskała popularność na całym świecie.

Składniki odżywcze znajdujące się niej to żelazo, mangan, miedź, magnez, fosfor i witamina B6. Kozieradka zawiera również wiele potężnych składników odżywczych.

Wiadomo, że liście i nasiona mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

Zarówno liście, jak i nasiona są używane do gotowania, a także do celów leczniczych. Liście mają lekko gorzki smak, a nasiona mają ostry smak i aromat.

Nasiona są zwykle suszone i mielone. Ponadto można znaleźć wyciągi i suplementy kozieradki na rynku, ale skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek suplementów.

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych nasion i liści kozieradki.

1. Pomaga w kontrolowaniu cukrzycy

Zioło to jest bardzo korzystne dla osób z cukrzycą. Jego właściwość hipoglikemiczna odgrywa kluczową rolę w poprawie tolerancji glukozy i obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Dodatkowo błonnik w kozieradce spowalnia wchłanianie węglowodanów i cukrów.

Badanie z 2009 r. opublikowane w International Journal for Vitamin and Nutrition Research oceniło hipoglikemiczne i hipolipidemiczne działanie nasion kozieradki u pacjentów z cukrzycą typu 2.

To badanie sugeruje, że 10 gramów nasion kozieradki moczonych w gorącej wodzie może być pomocne w kontrolowaniu wysokiego poziomu cukru we krwi.

Również jedzenie pieczywa, takiego jak chleb z mąki kozieradki, może pomóc zmniejszyć oporność na insulinę u chorych na cukrzycę typu 2, wynika to z badania opublikowanego w 2009 roku w Journal of Medicinal Food.

 • Namocz 1 do 2 łyżki nasion kozieradki w szklance wody na noc. Następnego dnia rano pij wodę, a także żuj nasiona na pusty żołądek. Zrób to codziennie.
 • Można również spożywać wypieki z mąki kozieradki.

Uwaga:  spożycie kozieradki wraz z lekami przeciwcukrzycowymi może prowadzić do niskiego poziomu cukru we krwi. Dlatego porozmawiaj ze swoim lekarzem przed zażyciem kozieradki.

2. Stymuluje produkcję mleka w piersiach

W przypadku matek karmiących kozieradka pomaga w pobudzeniu produkcji mleka. Zarówno nasiona, jak i liście działają jak doskonałe galaktogłomy, aby stymulować produkcję mleka.

Ponadto zawartość w kozieradce magnezu i witamin poprawia jakość mleka matki, co jest istotne dla ogólnego stanu zdrowia dziecka. Zioło to pomaga nawet w łagodzeniu częstych problemów po porodzie, takich jak wzdęcia i bóle ciała.

 • Namocz 1 łyżkę stołową nasion kozieradki w 1 szklance wody na noc. Następnego ranka gotuj wodę wraz z nasionami przez kilka minut, a następnie odcedź. Pij to codziennie rano.
 • Możesz również dodać kilka świeżych liści kozieradki do zup, gulaszu lub sałatek.

Uwaga: kobiety chore na cukrzycę i astmę nie mogą stosować środków leczniczych na bazie kozieradki bez konsultacji z lekarzem.

3. Równoważy poziom cholesterolu

Kozieradka ma również moc obniżającą poziom cholesterolu. Ma dobrą ilość rozpuszczalnego błonnika, co zwiększa lepkość trawionego pokarmu i hamuje wychwyt cholesterolu i kwasów żółciowych.

Pomaga obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL lub „złego cholesterolu”) we krwi. Zły cholesterol może powodować blokady w naczyniach krwionośnych, co może prowadzić do zawału serca lub udaru.

Aby obniżyć wysoki poziom cholesterolu, zaleca się przyjmowanie 2 łyżek nasion kozieradki przez cały dzień. Wysusz prażone nasiona, a następnie zmiel je na proszek. Proszek może być posypany na przygotowane potrawy lub może być spożywany z wodą.

4. Poprawia zdrowie serca

Kozieradka ma właściwości przeciwutleniające i kardioprotekcyjne, które pomagają poprawić ogólne zdrowie serca. Działa jak rozcieńczalnik krwi, aby zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi, które mogą zatrzymać przepływ krwi do serca, płuc i mózgu. Kozieradka obniża również ciśnienie krwi.

Ponadto zmniejsza ryzyko miażdżycy ze względu na silny wpływ modulujący na poziomy lipidów we krwi. Dodatkowo stabilizuje poziom cukru we krwi i zwalcza otyłość, dwa główne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju chorób serca.

Aby poprawić swoje zdrowie serca pij od 1 do 2 filiżanek herbaty z nasion kozieradki codziennie. Aby zrobić herbatę:

 1. Dodaj 1 łyżeczkę nasion kozieradki do 1 ½ do 2 szklanek wody.
 2. Gotuj przez 5 minut, a następnie odcedź.
 3. Dodaj trochę miodu.

5. Zaparcia

Kozieradka zawiera dużą ilość rozpuszczalnego błonnika, który wchłania wodę w jelitach i zwiększa objętość stolca. To wywołuje skurcze i ułatwia przemieszczanie stolca przez jelita z łatwością, aby złagodzić zaparcia.

Łagodzi również niestrawność i ból brzucha. Ponadto łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego powlekając błonę śluzową żołądka i jelit w celu leczenia zgagi i refluksu żołądkowego.

 • Zagotuj 1 szklankę liści kozieradki w wystarczającej ilości wody przez 5 minut. Ochłodzić mieszaninę, a następnie dodać trochę miodu. Pij dwa razy dziennie, aż pozbędziesz się zaparcia.

Uwaga: środki zapobiegające zaparciom nie są zalecane dla bardzo małych dzieci.

6. Ogranicza ból stawów

Kozieradka jest szczególnie korzystna w leczeniu bólu stawów spowodowanego zapaleniem stawów. Zawiera związek znany jako diosgenina, który wspomaga produkcję kortyzonu i innych kortykosteroidów, które pomagają w leczeniu bólu stawów.

Jej właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne również łagodzą ból i stany zapalne. Co więcej składniki odżywcze takie jak wapń, żelazo i fosfor w kozieradce są potrzebne do zdrowych kości i tkanek.

 • Przygotuj pastę z nasion korzenia  i ciepłej wody. Zastosuj tę pastę na obszarach bolesnych. Pozostawić do wyschnięcia, a następnie spłukać ciepłą wodą. Użyj tego leku dwa razy dziennie, aż ból zniknie.

7. Walczy z grypą i przeziębieniami

Kozieradka ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają zwalczyć objawy grypy i przeziębienia. Ma również silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i różne inne właściwości lecznicze, które pomagają zabijać mikroorganizmy odpowiedzialne za wywoływanie choroby.

Kozieradka pomaga także złagodzić kaszel, ból związany z bólem gardła i zmniejszyć gorączkę.

 • Wymieszać 1 łyżeczkę proszku kozieradki, soku z cytryny i miodu. Spożywaj dwa razy dziennie, aby zwalczyć objawy przeziębienia i grypy.
 • Aby przyspieszyć czas regeneracji, pić herbatę z kozieradki 2 lub 3 razy dziennie.
 • Aby pozbyć się bólu gardła, przepłucz gardło ciepłą herbatą z kozieradki dwa razy dziennie.

8. Zmniejsza dyskomfort miesiączkowy

Kozieradka zawiera związki o właściwościach estrogenopodobnych, które pomagają zmniejszyć dolegliwości związane z miesiączką. Związki te nawet łagodzą objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, depresja i wahania nastroju.

Dodatkowo wysoka zawartość żelaza w kozieradce wspomaga produkcję czerwonych krwinek, aby nadrobić utratę krwi.

 • Pij ciepłą herbatę z kozieradki dwa razy dziennie, aby zmniejszyć dolegliwości miesiączkowe.

9. Wspiera zdrowie włosów

Kozieradka jest uważana za dobrą dla wzrostu włosów ze względu na bogatą zawartość białka. Białko jest niezbędne do wzrostu włosów i ich siły. Pomaga nawet w odbudowaniu mieszków włosowych co jest ważne w leczeniu wypadania włosów.

 1. Wymieszać 2 łyżki proszku z nasion kozieradki z wystarczającą ilością mleka kokosowego do sporządzenia pasty.
 2. Nakładaj pastę na skórę głowy i włosy.
 3. Odczekaj co najmniej 30 minut, a następnie umyj włosy szamponem.
 4. Zrób to raz w tygodniu.

10. Poprawia zdrowie skóry

Ma zaskakujące korzyści dla twojej skóry. Jej właściwości przeciwutleniające pomagają zapobiegać szkodliwym działaniom wolnych rodników, co z kolei eliminuje oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i drobne linie.

Możesz również użyć kozieradki do leczenia problemów skórnych, takich jak ropnie, czyraki, oparzenia i egzemy ze względu na właściwości przeciwzapalne. Pomaga nawet pozbyć się blizn.

 • Przygotuj pastę ze świeżych liści kozieradki i odrobiny wody, nałóż na twarz. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie zmyj wodą. Powtarzaj raz w tygodniu, aby cieszyć się nieskazitelną skórą.

Wskazówki i ostrzeżenia

 • Unikaj stosowania kozieradki w dużych ilościach, ponieważ może to prowadzić do działań niepożądanych, takich jak nudności i biegunka.
 • Przed zastosowaniem tego zioła miejscowo, należy wykonać test, aby zmniejszyć możliwość podrażnienia skóry i wysypki.
 • Nie używaj tego zioła w czasie ciąży.
 • Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki skonsultuj się z lekarzem przed włączeniem tego zioła do swojej diety.

Najnowsze

Podobne artykuły