5 przyczyn ciemnych plam na twarzy

Popularne

Ciemne plamy na skórze twarzy mogą wynikać z kilku przyczyn. Wiedząc, czym są pozwoli ci to odpowiednio je potraktować. Ciemne plamy na twarzy są wynikiem nadprodukcji melaniny, składnika chemicznego odpowiedzialnego za kolor naszej skóry. Jednak gdy ciało wytwarza jej zbyt dużo nadmiar zwykle koncentruje się w określonych obszarach ciała.

ciemne plamy

Ponadto, ta hiper-pigmentacja może być również wynikiem między innymi ekspozycji na słońce lub zaburzenia równowagi hormonalnej.

Podczas gdy nieregularna pigmentacja jest zwykle związana ze starzeniem się, plamy na twarzy mogą również pojawić się pod koniec okresu dojrzewania na każdym rodzaju skóry.

Ogólnie zaburzenia pigmentacji skóry są bardzo częste. Nie mają one jednak poważnych konsekwencji, poza wadami estetycznymi, więc nie trzeba się nimi zbytnio martwić. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z możliwych powodów, które mogą powodować pojawienie się ciemnych plam na twarzy.

5 rzeczy, które zwiększają ryzyko plam na twarzy

Hormony

Zmiany hormonalne są najczęstszą przyczyną pojawienia się ciemnych plam na twarzy. Ponadto tabletki antykoncepcyjne i inne leki, które zmieniają równowagę hormonalną mogą powodować ciemne plamy, gdy skóra jest narażona na działanie promieni słonecznych.

Również aktywność hormonalna może ujawnić melanodermę, formę nieregularnej pigmentacji, która dotyka niektóre kobiety w ciąży.

Ekspozycja na słońce

Jedną z innych rzeczy, które zwiększają ryzyko pojawienia się brązowych plam na twarzy, jest nierównomierna ekspozycja na światło słoneczne, które powoduje nieregularną produkcję melaniny. Nadmierna ekspozycja na słońce odgrywa kluczową rolę w tworzeniu wszystkich rodzajów plam skórnych.

Zalecane jest codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym lub kremu na dzień o wysokiej skali ochrony przed promieniowaniem UV, zwłaszcza jeśli żyjesz w słonecznym klimacie. Każdego ranka powinieneś stosować krem ​​nawilżający o średnim współczynniku ochrony, nawet podczas zimowych dni.

Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe to ciemne plamy pigmentowane lub ślady pojawiające się po wyleczeniu pryszczy. Ich nazwa techniczna to hiperpigmentacja pozapalna, a zazwyczaj pojawiają się w kolorze brązowym lub ciemnobrązowym.

Na szczęście istnieje jednak więcej niż jedna opcja leczenia, aby się ich pozbyć. Obejmuje kremy dostępne bez recepty, leki na receptę, procedury medyczne i niektóre domowe środki zaradcze.

Nieodpowiednia dieta

Dieta jest kluczowa w naszym życiu, ponieważ jesteśmy tym, co jemy. Ponadto, należy wiedzieć, że nieodpowiednia dieta, w połączeniu z deficytem składników odżywczych doprowadzi do pojawienia się brązowych plam.

Niektóre badania sugerują, że dana osoba może zmniejszyć lub zapobiec wypryskom trądzikowym poprzez spożywanie większej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, mniej produktów mlecznych i mniej produktów spożywczych o wysokim indeksie glikemicznym.

Ponadto, jeśli Twoja obecna dieta zawiera dużo przetworzonej żywności, zacznij wprowadzać małe zmiany, które obejmują naturalną, nieprzetworzoną żywność wszelkiego rodzaju. Szybko zauważysz różnicę na twarzy.

Sztuczne światło

Czy wiesz, że sztuczne światło może również być związane z pojawieniem się ciemnych plam na twarzy? Robi to jednak w mniejszym stopniu niż naturalne światło słoneczne.

Badania opublikowane w Journal of Investigative Dermatology wskazuje, że szkodliwe promieniowanie z ekranów telewizyjnych, ekranów komputerowych i odkrytych lamp fluorescencyjnych mogą powodować przebarwienia na skórze, gdy regularnie wystawia się skórę na działanie tego promieniowania przez długi okres czasu.

Widoczne sztuczne światło stymuluje produkcję pigmentu w taki sam sposób, jak promieniowanie UV. Aby poradzić sobie z tym czynnikiem, starają się skrócić czas ekspozycji lub przynajmniej rób częste przerwy.

Zabiegi zmniejszające, usuwające ciemne plamy z twarzy

Większość ciemnych plam na twarzy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak nawet jeśli niektórzy mogą uznać je za urocze, stanowią problem estetyczny dla wielu osób, które chcą czystej, nieskazitelnej skóry.

Jeśli więc chcesz zmniejszyć swoje brązowe plamy na twarzy możesz wypróbować skuteczne naturalne składniki. Mogą być stosowane jako zapobiegawcze lub lecznicze środki miejscowe na noc. Obejmują one:

  • Biała glina
  • Cytryna i limonka
  • Olejek eteryczny z selera
  • Aloes
  • Płatki owsiane
  • Ananas
  • Pietruszka
  • Cebula
  • Olej arganowy

Uwaga: Unikaj ekspozycji na słońce po użyciu powyższych składników na skórze, ponieważ może to pogorszyć sytuację.

Ponadto możesz również użyć niektórych kremów, które zmniejszają powstawanie melaniny i rozproszonej pigmentacji. Należy jednak pamiętać, że produkty te nie powinny być stosowane przez dłuższy czas.

Najnowsze

Podobne artykuły