10 suplementów oczyszczających wątrobę

Popularne

Wątroba waży około 3 kg u zdrowych dorosłych ludzi, jest jednym z najważniejszych organów organizmu. Odpowiada za wiele ważnych funkcji związanych z trawieniem, metabolizmem, odpornością i przechowywaniem składników odżywczych, których organizm potrzebuje do przeżycia.

oczyszczanie wątroby

Ponadto wątroba jest gruczołem, który wydziela substancje chemiczne wymagane przez inne części ciała. W rzeczywistości wątroba jest jedyną częścią twojego ciała, która jest zarówno organem, jak i gruczołem.

Zdrowa wątroba reguluje skład krwi, usuwa szkodliwe toksyny z krwi, a także przetwarza i przekształca składniki odżywcze wchłaniane przez jelita podczas trawienia w formy, które organizm może wykorzystać. Przechowuje także niektóre witaminy, żelazo i zwykłą glukozę cukrową.

Odpowiada także za rozkładanie insuliny, hemoglobiny i innych hormonów. Ponadto niszczy stare krwinki czerwone i wytwarza substancje chemiczne potrzebne do prawidłowego krzepnięcia krwi.

Ponieważ wątroba pełni tak wiele funkcji życiowych ważne jest, aby zachować ją w zdrowiu. Niezdrowa dieta i zły styl życia mogą przeciążać wątrobę pozostawiając ją niezdolną do skutecznego przetwarzania toksyn i tłuszczu.

To z kolei może zwiększyć ryzyko otyłości, chorób układu krążenia, przewlekłego zmęczenia, bólów głowy, problemów trawiennych, alergii i wielu innych problemów zdrowotnych.

Wiele produktów spożywczych może pomóc w oczyszczeniu, odmłodzeniu i detoksykacji wątroby. Pomoże to utrzymać twoją wątrobę w zdrowiu, aby działała tak, jak tego potrzebujesz.

Oto 10 najlepszych suplementów do oczyszczania wątroby.

Czosnek

Czosnek doskonale nadaje się do oczyszczania wątroby. Pomaga aktywować enzymy w wątrobie, które pomagają usuwać toksyny. Zawiera również dwa naturalne związki zwane allicyną i selenem, które wspomagają proces oczyszczania wątroby i chronią wątrobę przed toksycznymi uszkodzeniami.

Ponadto czosnek obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, mogą one przeciążać wątrobę i utrudniać jej funkcjonowanie.

Aby promować zdrowie wątroby używaj świeżego surowego czosnku zamiast przetworzonego, mielonego czosnku lub proszku.

  • Jedz 2 do 3 surowych ząbków czosnku dziennie i włącz czosnek do gotowanych potraw jeśli to możliwe.
  • Można również przyjmować suplementy czosnkowe, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Grejpfrut

Będąc dobrym źródłem witaminy C, pektyny i przeciwutleniaczy, grejpfrut wspomaga naturalny proces oczyszczania wątroby.

Zawiera także glutation, silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki i odtruwa wątrobę. Glutation pomaga także w detoksykacji metali ciężkich. Ponadto flawonoid naringeniny w grejpfrutach pomaga rozkładać tłuszcz .

Wypij małą szklankę świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego lub codziennie spożywaj owoce.

Uwaga:  jeśli bierzesz leki, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem tego owocu, ponieważ może on wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Buraki

Buraki to kolejny wspaniały pokarm do oczyszczania i wspomagania czynności wątroby. Wysoko roślinne flawonoidy i beta-karoten pomagają stymulować i poprawiać ogólną czynność wątroby. Ponadto buraki są naturalnymi oczyszczaczami krwi.

  • Po prostu dodaj świeże buraki lub sok do codziennej diety.
  • Przygotuj potężną sałatkę oczyszczającą wątrobę z 1 szklanki posiekanych lub startych buraków, 2 łyżek tłoczonej na zimno oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i soku z ½ cytryny. Wymieszaj wszystkie składniki razem i jedz 2 łyżeczki co 2 godziny w ciągu dnia przez tydzień.

Cytryny

Cytryny pomagają w detoksykacji wątroby głównie dzięki obecnemu w niej antyoksydantowi D-Limonene, który pomaga aktywować enzymy w wątrobie, które wspomagają detoksykację.

Ponadto duża ilość witaminy C w cytrynach pomaga wątrobie produkować więcej enzymów, aby wspomóc trawienie. Cytryny również zwiększają wchłanianie minerałów przez wątrobę.

Zrób lemoniadę w domu, dodając sok z 1 cytryny do słoika z wodą. Możesz nawet dodać pokrojone cytryny. Pij tę wodę w regularnych odstępach czasu. Jeśli chcesz, dodaj trochę miodu.

Zielona herbata

Codziennie pijąc zieloną herbatę możesz pomóc swojemu organizmowi wypłukać toksyny i złogi tłuszczu, jednocześnie zwiększając poziom nawodnienia.

Zielona herbata jest również korzystna w leczeniu lub zapobieganiu chorobom wątroby. Według badania opublikowanego w 2009 r. ludzie pijący zieloną herbatę mają mniejsze ryzyko rozwoju raka wątroby.

Pij 2 do 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie. W razie potrzeby osłodzić herbatę miodem.

Uwaga: unikaj picia zielonej herbaty w nadmiarze, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na wątrobę i inne części ciała.

Awokado

Awokado zawiera silne związki chemiczne, które mogą zmniejszyć uszkodzenie wątroby, według badania przeprowadzonego przez American Chemical Society w 2000 roku. Ten owoc jest bogaty w glutation, związek wymagany przez wątrobę do usuwania szkodliwych toksyn i prawidłowego funkcjonowania.

Wysoka zawartość tłuszczu jednonienasyconych w awokado umożliwia zmniejszenie lipoproteiny o niskiej gęstości lub „złego” cholesterolu i wzrost lipoprotein o dużej gęstości lub „dobrego” cholesterolu. Wątroba z łatwością przetwarza dobry cholesterol.

Ponadto awokado zawiera wiele minerałów, witamin i składników odżywczych, które wspomagają ogólne zdrowie wątroby i pomagają rozkładać tłuszcze.

Jedz 1 do 2 awokado na tydzień przez kilka miesięcy, aby pomóc w odwróceniu uszkodzeń wątroby.

Kurkuma

Kurkuma jest kolejnym popularnym i skutecznym pokarmem do oczyszczania wątroby. Poprawia również zdolność organizmu do trawienia tłuszczów.

Kurkumina znajdująca się w kurkumie indukuje powstawanie pierwotnego enzymu detoksyfikującego wątrobę zwanego S-transferazą glutationową. Pomaga także regenerować uszkodzone komórki wątroby.

  • Wymieszaj ¼ łyżeczki kurkumy w szklance wody i zagotuj. Pij to dwa razy dziennie przez kilka tygodni.
  • Dołącz również tę przyprawę do codziennych potraw.

Jabłka

Jedno jabłko dziennie to sekret zdrowej wątroby. Jabłka są dobrym źródłem pektyny, rozpuszczalnego błonnika, który pomaga usuwać toksyny z przewodu pokarmowego i cholesterolu z krwi, co z kolei zapobiega przepracowaniu wątroby.

Ponadto jabłka zawierają kwas jabłkowy, naturalnie oczyszczającą substancję odżywczą, która usuwa substancje rakotwórcze i inne toksyny z krwi.

Wszystkie rodzaje jabłek są dobre dla wątroby, jednak do szybkiego oczyszczania wątroby wybierz organiczne jabłka. Zjedz jedno organiczne jabłko lub wypij szklankę świeżego soku jabłkowego dziennie.

Orzechy włoskie

Duża ilość aminokwasu L-argininy w orzechach włoskich wspomaga wątrobę w detoksykacji amoniaku. Ponadto orzechy włoskie zawierają glutation i kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają naturalny proces oczyszczania wątroby.

Według badań z 2008 roku opublikowanych w Journal of Agricultural and Food Chemistry, polifenole orzecha włoskiego zapobiegają uszkodzeniu wątroby wywołanemu tetrachlorkiem węgla i d-galaktozaminą.

Codziennie zjadaj garść orzechów włoskich.

Brokuły

Wspieraj naturalny proces oczyszczania wątroby, włączając brokuły do ​​diety. Bogate w glukozynolany pomagają wypłukać z organizmu substancje rakotwórcze i inne szkodliwe toksyny.

Wysoka zawartość błonnika w brokułach poprawia również proces trawienia. Ponadto zawiera rozpuszczalną w tłuszczach witaminę E, ważny przeciwutleniacz dla wątroby do wykonywania swoich funkcji.

Spożywaj 1 szklankę brokułów 3 razy w tygodniu, aby zachować zdrową wątrobę.

Aby utrzymać zdrowie wątroby, eksperci ds. zdrowia zalecają wyeliminowanie lub ograniczenie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, alkoholu, cukru rafinowanego, nadmiaru kofeiny i przetworzonej żywności z diety. Ponadto rzuć palenie, ponieważ powoduje znaczne uszkodzenia różnych organów ciała, w tym wątroby.

Najnowsze

Podobne artykuły