10 produktów, która mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Popularne

Rak jest chorobą charakteryzującą się wzrostem nieprawidłowych komórek, które na różne sposoby uszkadzają organizm. Istnieje ponad 100 rodzajów nowotworów, w tym rak piersi, skóry, jajników, płuc, trzustki, okrężnicy, prostaty i chłoniaka. Każdy rak ma inny zestaw objawów.

zatrzymaj raka

Kilka czynników, o których wiadomo, że zwiększają ryzyko zachorowania na raka, to starzenie się, nadmierne palenie, nadmierne spożywanie alkoholu, nadmierna ekspozycja na słońce, otyłość, narażenie na szkodliwe substancje chemiczne i bierne palenie oraz genetyka.

Chociaż nie można kontrolować czynników dziedzicznych i niektórych czynników środowiskowych, nadal można obniżyć ryzyko zachorowania na raka dokonując zmian w diecie i wybierając zdrowy styl życia.

Dobrze zaplanowana dieta może pomóc w zapobieganiu wielu nowotworom. W rzeczywistości istnieje wiele pożywienia bogatego w przeciwutleniacze i związki fitochemiczne, które oferują korzyści przeciwnowotworowe.

Oto 10 najlepszych pokarmów zwalczających raka.

Brokuły

Jedz brokuły, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. To warzywo krzyżowe zawiera związki zwane glukozynolanami, które wytwarzają w organizmie enzymy ochronne.

Jednym z tych enzymów jest sulforafan, który pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, wypłukując rakotwórcze substancje chemiczne. Sulforafan atakuje również nowotworowe komórki macierzyste, które wspomagają wzrost guza.

Brokuły skutecznie chronią przed rakiem jamy ustnej, piersi, wątroby, płuc, pęcherza moczowego, przełyku i żołądka. Jedz około 2 filiżanek brokułów gotowanych na parze, 2 lub 3 razy w tygodniu.

Zielona herbata

Zielona herbata to popularny napój, który może pomóc zmniejszyć ryzyko różnych nowotworów. Związki zawarte w zielonej herbacie, takie jak katechiny, pochodne ksantyny i epikatechina pomagają zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych. Zielona herbata pomaga nawet zapobiegać niszczeniu wolnych rodników przez komórki.

Według przeglądu badań nad zieloną herbatą i profilaktyką nowotworową z 2008 r. opublikowanego w czasopiśmie Chinese Medicine, zielona herbata wykazuje ochronne działanie na nowotwory przewodu pokarmowego, piersi, płuc i prostaty. Potrzebne są jednak dalsze badania prospektywne.

Pij codziennie od 3 do 4 filiżanek zielonej herbaty, aby uzyskać korzyści przeciwnowotworowe. Możesz nawet wziąć ekstrakt z zielonej herbaty po konsultacji z lekarzem.

Pomidory

To soczyste warzywo jest dobrym źródłem likopenu, silnego przeciwutleniacza, który pomaga zwalczać raka. Likopen wzmacnia układ odpornościowy i chroni komórki przed uszkodzeniem.

Zatrzymuje również nieprawidłowy wzrost komórek. Ponadto jest dobrym źródłem witamin A, C i E, które zapobiegają wolnym rodnikom w organizmie.

Pomidory są również skuteczne w zmniejszaniu ryzyka raka endometrium, piersi, płuc i żołądka. Codziennie spożywaj 1 filiżankę pokrojonych pomidorów. Aby skorzystać z maksymalnych korzyści przeciwnowotworowych, należy również spożywać sos pomidorowy, pastę i sok.

Jagody

Jagody są bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniacze zwalczające raka. Jagody neutralizują wolne rodniki, które mogą uszkodzić komórki i prowadzić do chorób, w tym raka. Zawierają również witaminy C i K, mangan i błonnik pokarmowy, które również pomagają w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka.

Jagody pomagają zmniejszyć ryzyko różnych rodzajów nowotworów, w tym jamy ustnej, jajnika, okrężnicy, wątroby, prostaty, płuc, skóry i piersi. Aby uzyskać korzyści przeciwnowotworowe należy spożywać około 1 szklanki świeżych lub mrożonych jagód dziennie.

Imbir

Imbir pomaga również zmniejszyć ryzyko różnych typów nowotworów. Jego właściwości przeciwutleniające hamują wzrost komórek nowotworowych .

Badanie z 2007 r. opublikowane w czasopiśmie BMC Complementary and Alternative Medicine pokazuje zdolność imbiru do zwalczania raka jajnika. Działa poprzez blokowanie wzrostu raka, ograniczając jego zdolność do rozprzestrzeniania się.

To pożywienie może również zapobiegać wystąpieniu nowotworów jelita grubego, płuc, piersi, skóry i trzustki. Pij 2 do 3 filiżanek herbaty imbirowej dziennie i dodaj imbir do gotowanych potraw. Jeśli wolisz suplement, zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Czosnek

Czosnek zawiera składniki, takie jak siarka, arginina, oligosacharydy, flawonoidy i selen, z których wszystkie mogą być korzystne dla zmniejszenia ryzyka różnych nowotworów. Regularne spożycie czosnku może spowolnić postęp wzrostu komórek rakowych.

Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Badań nad Rakiem w 2013 r. wykazało istnienie ochronnego związku między spożyciem surowego czosnku, a rakiem płuc.

W przypadku korzyści przeciwnowotworowych surowy i gotowany czosnek jest skuteczniejszy niż suplementy czosnkowe. Zacznij więc jeść czosnek, aby zapobiec tej śmiertelnej chorobie.

Szpinak

Szpinak jest bogatym źródłem luteiny, przeciwutleniacza, który odgrywa kluczową rolę w ochronie przed rakiem. Ponadto zeaksantyna i karotenoidy w szpinaku chronią twoje ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników . Beta-karoten, witamina A, kwas foliowy i błonnik w szpinaku również odgrywają ważną rolę w zapobieganiu nowotworom.

Regularne spożywanie tego ciemnozielonego liściastego warzywa może chronić przed rakiem jamy ustnej, jajnika, płuc, śluzówki macicy, jelita grubego, przełyku i żołądka.

Jedz 1 szklankę szpinaku kilka razy w tygodniu. Dodaj go do swojej sałatki, zupy, smoothie lub soku warzywnego. Ponieważ szpinak jest bogaty w kwas szczawiowy, który może zapobiegać wchłanianiu żelaza i wapnia w organizmie, przy jedzeniu szpinaku wypij szklankę soku pomarańczowego lub pomidorowego.

Granat

Innym super pożywieniem o właściwościach przeciwnowotworowych jest granat, który zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy. Ten soczysty owoc zawiera również mieszaninę fenoli, flawonoidów, antocyjanów i garbników, które pomagają modulować biochemię komórkową.

W szczególności jego polifenole pomagają kontrolować różne zdarzenia biologiczne związane z patogenezą i progresją raka. Granat skutecznie zmniejsza ryzyko raka piersi, okrężnicy, wątroby, skóry i prostaty.

Dodaj ten owoc do porannych płatków zbożowych, smoothie, sałatki owocowej lub wypij sok, aby walczyć z rakiem.

Orzechy włoskie

Innym super pożywieniem, które zmniejsza ryzyko raka są orzechy włoskie. Te zdrowe orzechy zawierają dużą ilość polifenoli i związków fitochemicznych, które mają właściwości przeciwutleniające. Są również bogate w związki przeciwnowotworowe, takie jak elagitaniny, gamma-tokoferol i kwas alfa-linolenowy.

Jedz 7 łuskanych orzechów włoskich dziennie, aby uzyskać korzyści przeciwnowotworowe. Również do sałatek, zup lub koktajli można dodać orzechy włoskie.

Winogrona

Zarówno winogrona, jak i ekstrakty z pestek winogron są bogate w przeciwutleniający resweratrol, który zapewnia korzyści przeciwnowotworowe. Blokuje działanie białka, które powoduje wzrost raka. Ponadto przeciwzapalne właściwości winogron zapobiegają przewlekłemu stresowi oksydacyjnemu i przewlekłemu zapaleniu, które są dwiema głównymi przyczynami raka.

Według badań z 2005 r. opublikowanych w Journal of Agricultural and Food Chemistry, polifenole z winogron musadynowych wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

Jedz codziennie filiżankę winogron. Jeśli wolisz wziąć ekstrakt z pestek winogron, skonsultuj się z lekarzem w sprawie prawidłowej dawki.

Najnowsze

Podobne artykuły