Strona główna Super jedzenie 10 najlepszych pokarmów oczyszczających tętnice

10 najlepszych pokarmów oczyszczających tętnice

Tętnice to naczynia krwionośne, które dostarczają bogatą w tlen krew z serca do różnych tkanek w całym ciele. Każda tętnica jest umięśnioną rurką składającą się z trzech warstw.

Największą tętnicą jest aorta. Ma sieć mniejszych tętnic, znanych jako tętniczki i naczynia włosowate, które rozciągają się w całym ciele. Zdrowe tętnice mają gładkie ściany wewnętrzne i łatwo przepływa przez nie krew.

oczyść tętnice

Jednak, gdy na wewnętrznych ścianach gromadzi się płytka tętnice zapychają się i hamują przepływ krwi. Płytka składa się z różnych substancji, które krążą we krwi, takich jak tłuszcz, cholesterol, wapń, odpady komórkowe i fibryna.

Ludzie, którzy mają wysoki poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL lub „zły” cholesterol) i niski poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL lub „dobry” cholesterol) mają większe ryzyko rozwoju zatkanych tętnic. Inne czynniki ryzyka to wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i palenie.

Zatkane lub zablokowane tętnice mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroba wieńcowa, choroba tętnic szyjnych, choroba tętnic obwodowych, zawał mięśnia sercowego (atak serca) i udar naczyniowy mózgu (udar).

Utrzymywanie zdrowych i wolnych od niedrożności tętnic jest bardzo ważne. Możesz to zrobić, przestrzegając zdrowego stylu życia i jedząc zdrową żywność. Wiele produktów spożywczych jest szczególnie korzystnych dla utrzymania czystych i poprawy zdrowia serca.

Oto 10 najlepszych pokarmów oczyszczających tętnice.

Czosnek

Jednym z łatwych sposobów oczyszczenia tętnic jest oczywiście włączenie czosnku do diety. Według badań przeprowadzonych w Centre for Cardiovascular Pharmacology w Moguncji w Niemczech naukowcy odkryli, że regularne spożywanie czosnku może pomóc w zapobieganiu stwardnieniu aorty.

Poprawia zdrowie tętnic obniżając poziom cholesterolu LDL. Badanie wykazało również, że czosnek sprzyja zdrowiu układu sercowo-naczyniowego w miarę starzenia się ludzi.

Jedz 1 do 4 ząbków surowego czosnku każdego dnia. Możesz również włączyć czosnek do zup, gulaszy, zapiekanek i sosów sałatkowych. Możesz nawet spróbować suplementu czosnkowego, jeśli nie lubisz smaku czosnku. Zawsze skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady dotyczącej suplementów diety.

Granat

Ten egzotyczny owoc pomaga również oczyścić tętnice. Według badań z 2005 r. opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences, naukowcy uważają, że wysokie przeciwutleniacze (zwłaszcza witamina C i polifenole) w granacie stymulują produkcję tlenku azotu, co z kolei pomaga utrzymać przepływ krwi i otwarte tętnice. Ten owoc może nawet zmniejszyć istniejące formacje płytki w tętnicach.

Możesz wypić świeżo wyciśnięty sok z granatu lub zrobić sałatki owocowe i koktajle owocowe, aby włączyć do swojej diety granaty.

Uwaga: Ponieważ sok z granatów może nie być odpowiedni w przypadku przyjmowania niektórych leków, najlepiej skonsultować się z lekarzem w sprawie picia tego soku w celu oczyszczenia tętnic.

Łosoś

Łosoś jest rybą zdrową dla serca i może odgrywać kluczową rolę w powstrzymywaniu tętnic przed gromadzeniem się płytki. Jest bogaty w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 – kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA) – które pomagają podnieść poziom cholesterolu HDL, zmniejszyć poziom triglicerydów i zmniejszyć stan zapalny naczyń krwionośnych oraz tworzenie się skrzepów krwi w tętnicach. Te kwasy tłuszczowe mogą nawet obniżać ciśnienie krwi.

American Heart Association zaleca spożywanie od 2 do 3 porcji łososia każdego tygodnia. Jedna porcja łososia wynosi około 60 g. Zdecyduj się na pieczone i grillowane dania z łososia dla ogólnego zdrowia układu krążenia.

Kurkuma

Kurkuma jest silnym środkiem przeciwzapalnym, który może pomóc w utrzymaniu tętnic w stanie wolnym od wszelkiego rodzaju zatorów. Zawiera kurkuminę, która obniża stan zapalny, główną przyczynę stwardnienia tętnic.

Według badań przeprowadzonych w 2009 r. przez francuskich badaczy kurkumina może pomóc zmniejszyć złogi tłuszczowe w tętnicach o prawie 26 procent.

Ma witaminę B6, która jest ważna dla utrzymania optymalnego poziomu homocysteiny, co w nadmiarze powoduje odkładanie się płytki i uszkodzenie naczyń krwionośnych. Ponadto kurkuma pomaga zmniejszyć utlenianie cholesterolu.

Aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie tętnic wypij codziennie szklankę ciepłego mleka kurkumowego. Dołącz również tę przyprawę do gotowania.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek, zwłaszcza oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest dobra dla zdrowia serca. Jest bogata w antyoksydanty zwane polifenolami, a także tłuszcze jednonienasycone. Unikalna kombinacja przeciwutleniaczy i zdrowych tłuszczów pomaga zmniejszyć poziom LDL i poprawić poziom HDL. To z kolei pomaga zmniejszyć gromadzenie się płytki w tętnicach.

Do gotowania używaj oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i przygotuj zdrowe sosy sałatkowe. Możesz nawet użyć oliwy z oliwek zamiast masła w wielu produktach spożywczych.

Awokado

Badania pokazują, że awokado może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL. Wysoki poziom cholesterolu LDL prowadzi do gromadzenia się płytki wzdłuż ścian tętnic. Ponadto awokado może zwiększyć poziom HDL w organizmie.

Awokado ma witaminę E, która zapobiega utlenianiu cholesterolu wraz z potasem, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Możesz jeść 1 awokado dziennie. Możesz także użyć go jako zdrowego substytutu masła na chlebie i tostach. Awokado również dobrze komponuje się w zupach, kanapkach, sałatkach i jako dodatek do potraw.

Arbuz

Owocem dobrym dla twoich tętnic jest arbuz. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Kentucky w 2011 roku wykazało, że arbuz pomaga zmniejszyć miażdżycę (gromadzenie się płytki w tętnicach) u zwierząt.

Ponadto aminokwas L-cytrulina znajdujący się w arbuzie pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Pomaga poszerzyć naczynia krwionośne poprzez stymulację produkcji tlenku azotu.

Arbuz pomaga modyfikować stężenie lipidów we krwi i obniża nagromadzenie tłuszczu w brzuchu, co z kolei zmniejsza ryzyko związane z gromadzeniem się blaszek miażdżycowych i chorobami serca.

Jedz 1 szklankę świeżego arbuza lub wypij szklankę soku z arbuza każdego dnia, aby utrzymać tętnice wolne od płytki i ciesz się dobrym zdrowiem układu sercowo-naczyniowego.

Migdały

Migdały są bardzo dobre dla twojego serca, kiedy jesz je z umiarem. Badanie opublikowane w 2002 roku w American Heart Association Journal wykazało, że migdały mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL nawet o 15 procent.

Orzechy te mają wielonienasycone i jednonienasycone tłuszcze, które pomagają zmniejszyć LDL i podnieść poziom HDL. To z kolei zmniejsza ryzyko gromadzenia się płytki w tętnicach. Ponadto magnez w migdałach zapobiega również tworzeniu się płytki i utrzymuje stałe ciśnienie krwi.

American Heart Association zaleca 3 do 5 porcji migdałów każdego tygodnia. Jedna porcja jest równa garści.

Brokuły

Naukowcy z Imperial College London twierdzą, że spożywanie co najmniej 1 szklanki brokułów dziennie może zapobiec zatkaniu tętnic. To warzywo jest bogate w sulforafan, który pomaga organizmowi wykorzystywać białko do zapobiegania tworzeniu się płytki w tętnicach.

Ponadto z powodu wysokiej zawartości witaminy K, brokuły zapobiegają uszkodzeniu tętnic przez wapń. Są bogate w błonnik, a badania wykazały, że dieta bogata w błonnik może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Jedz 2 do 3 porcji brokułów każdego tygodnia. Porcja brokułów to ½ szklanki surowych brokułów. Zdecyduj się na grillowane, pieczone lub gotowane na parze brokuły.

Szparagi

Szparagi, zdrowe, zielone warzywa działają również jako wspaniałe jedzenie oczyszczające tętnice. Pomagają zwiększyć produkcję glutationu, przeciwutleniacza, który pomaga zwalczać stany zapalne i zapobiegać szkodliwemu utlenianiu, które może prowadzić do zatkania lub zablokowania tętnic.

Ponadto zawierają kwas alfa-linolowy i kwas foliowy, które zapobiegają stwardnieniu tętnic.

Szparagi można przyrządzać na parze, grillować i smażyć. Możesz także użyć tego zielonego warzywa w sałatkach lub zupach.

loading...
loading...

PODOBNE ARTYKUŁY

Ogórek dieta: jak schudnąć 7kg w zaledwie 14 dni

Ta dieta jest doskonałym wyborem dla tych, którzy nie chcą się ciągle zastanawiać co jeść, gdy są na diecie. Jest to bardzo prosty 10-dniowy plan...

Cudowny lek na grypę i przeziębienie, szybko poczujesz się lepiej

Kaszel i przeziębienie mogą być uważane za drobne problemy zdrowotne, ale jeśli nie są leczone na czas mogą stać się drażniącymi i niebezpiecznymi chorobami.  Suchy...

Ocet jabłkowy dawkowanie. Ile należy pić dziennie?

Ocet jabłkowy jest używany w kuchni i medycynie naturalnej od tysięcy lat. Wielu twierdzi, że ma korzyści zdrowotne wpływające na utratę wagi, poprawę poziomu cukru...

Pijąc ten sok zmniejszysz masę ciała, uregulujesz tarczycę

Hormony tarczycy odgrywają integralną rolę regulując funkcję mózgu i serca, oddychania, temperatury ciała i poziomu cholesterolu. Kiedy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu, może powodować...

Masło czy margaryna. Co jest zdrowsze, a czego unikać?

Masło czy margaryna - wiele osób zadaje sobie to pytanie co wybrać, co jest zdrowsze. W internecie istnieje ogromna ilość dezinformacji dotyczących wartości odżywczych...

Sok pomarańczowy. Zobacz dlaczego warto go pić każdego dnia.

Picie soku pomarańczowego ma wiele zalet, ponieważ składniki zawarte w pomarańczach są znacznie bardziej skoncentrowane, co daje więcej efektów terapeutycznych niż spożywanie  samego owocu. Przewód...

PODOBNE ARTYKUŁY

Wi-Fi: cichy zabójca, który zagraża życiu i powoli nas zabija

Prawie każdy ma Wi-Fi w domu ze względu na wygodę. Jednakże pojawiły się pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa i wnioski, że Wi-Fi może być szkodliwe dla...

Łyżka tego preparatu pomoże opróżnić jelita, a brzuch będzie płaski!

Ludzie mówią, że jesteś tym, co jesz i każdy z nas powinien zgodzić się z tym poglądem. Nasz system trawienny jest bardzo delikatnym mechanizmem, a...

Spożywaj 2 łyżki dziennie tego środka i chudnij 1 cm dziennie

Ta formuła może pomóc usunąć tłuszcz z brzucha około 1 cm dziennie. Nie tylko usuwa tkankę tłuszczową, ale także eliminuje nadmiar wody z organizmu i pozytywnie...

Ocet jabłkowy na rwę kulszową. Usuń ból w 10 minut.

Rwa kulszowa charakteryzuje się dość intensywnym i irytującym bólem, a nawet może mieć wpływ na warunki życia chorego. Dobrą wiadomością jest to, że dzisiaj przedstawiamy Wam skuteczną naturalną metodę...

Dodaj to do szamponu, a Twoje włosy przestaną wypadać

Słabe i łamliwe włosy, ich wypadanie lub rozdwajanie się końcówek to w dzisiejszych czasach kłopot co drugiej osoby. Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi...

Oczyść swoje jelita i dodatkowo schudnij do 9 kg w ciągu 3 tygodni

Każdego dnia coraz więcej osób cierpi na choroby jelita grubego, w przeważającej części jest to spowodowane poprzez złe nawyki żywieniowe, które spowalniają oczyszczanie tego narządu. Dlatego chcemy...