Strona główna Quizy Zdrowie 10 najlepszych owoców dla diabetyków

10 najlepszych owoców dla diabetyków

Cukrzyca powoduje wysoki poziom cukru we krwi (glukozy) z powodu braku produkcji insuliny. Jest ona klasyfikowana głównie jako typ 1, w którym organizm nie wytwarza insuliny lub typu 2, w której organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać wytwarzanej insuliny.

Konieczne jest kontrolowanie cukrzycy, ponieważ może to prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, w tym niewydolności nerek, uszkodzenia nerwów, ślepoty, ataków serca, udarów, słabego krążenia krwi, utraty słuchu i wielu innych.

Zdrowy styl życia, który obejmuje odpowiednią dietę, ćwiczenia, odpowiedni sen, mniejszy stres itp. odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi.

Plan diety powinien obejmować pokarmy bogate w składniki odżywcze, niskotłuszczowe, umiarkowane w kalorie.

Ponieważ owoce są ogólnie słodkie ludzie często uważają, że osoba z cukrzycą powinna unikać spożywania ich. Ale jest kilka owoców, które są szczególnie skuteczne w zarządzaniu poziomem cukru we krwi. Bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i składniki odżywcze owoce są zdrowym dodatkiem do każdej diety.

Ponadto diabetycy muszą również brać pod uwagę takie czynniki, jak indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny, ponieważ oferują informacje na temat wpływu różnych pokarmów na poziom cukru we krwi i insuliny.

Uważa się, że pokarm o niskim indeksie glikemicznym ma korzystny wpływ na kontrolę poziomu glukozy we krwi, ponieważ nie wpływają one znacząco na poziom cukru we krwi. Zwykle żywność o wartości wskaźnika indeksu glikemicznego wynoszącego 55 i poniżej klasyfikuje się jako żywność o niskim indeksie glikemicznym.

Oto 10 najlepszych owoców dla diabetyków.

1. Jabłka

Chrupiące, soczyste i słodkie jabłka mogą chronić przed cukrzycą. Jabłka mają wysoką zawartość błonnika rozpuszczalnego, witaminy C i przeciwutleniaczy. Zawierają również pektyny, które pomagają odtruć organizm i usuwają szkodliwe produkty odpadowe, a także obniżają zapotrzebowanie na insulinę u diabetyków nawet o 35%.

Ponadto jabłka pomagają zapobiegać zawałom serca, zmniejszać ryzyko zachorowania na raka i zapobiegać chorobom oczu u osób chorych na cukrzycę.

Indeks glikemiczny: waha się od 30 do 50

Sugerowana wielkość porcji: zaleca się jedno małe do średniej wielkości jabłka dziennie.

2. Wiśnie

Wiśnie mają jedną z najniższych ocen wszystkich owoców mają indeks glikemiczny 22. Wiśnie zawierają przeciwutleniacze, beta-karoten, witaminę C, potas, magnez, żelazo, błonnik i kwas foliowy.

Dodatkowo wiśnie zawierają antocyjany, o których wiadomo, że pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, zwiększając produkcję insuliny nawet o 50 procent. Pomagają również w walce z chorobami serca, rakiem i innymi chorobami, które często występują u osób chorych na cukrzycę.

Sugerowana wielkość porcji: Wiśnie można jeść świeże, puszkowane, mrożone lub suszone. Jedna szklanka wiśni dziennie to dobra opcja.

3. Śliwki

Śliwki mogą bardzo pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi . Badacze z Collegium Medicum im. Mullera w Indiach przyglądali się wpływom śliwek w leczeniu cukrzycy. Obecność antocyjanów, kwasu elagowego i hydrolizujących tanin w  śliwkach sprawia, że ​​owoce te są wyjątkowo korzystne dla osób chorych na cukrzycę.

Owoc pomaga kontrolować przemianę węglowodanów w cukier we krwi. Nadmierne pragnienie i częste problemy z oddawaniem moczu, często występujące u osób chorych na cukrzycę mogą być również kontrolowane przez ten owoc.

Sugerowana wielkość porcji: Zalecane jest pół szklanki śliwek dziennie, gdy owoce są dostępne na rynku. Możesz również zrobić proszek z suszonych nasion i zjeść jedną łyżeczkę proszku z wodą dwa razy dziennie.

4. Guawa

Guawa ma wysokie stężenie likopenu, dużą ilość błonnika pokarmowego oraz dużą ilość witaminy C i potasu. Wszystkie te składniki odżywcze są pomocne w utrzymaniu poziomu cukru we krwi.

Osoby zagrożone cukrzycą mogą temu zapobiec, pijąc herbatę z liści guawy. Wysuszyć liście guawy i zmiażdż. Zaparz jedną łyżkę rozgniecionych liści guawy w gorącej wodzie. Odczekaj pięć minut, a następnie wypij. Pij tę herbatę raz dziennie.

Sugerowana porcja do spożycia : Jedna guawy bez skórki dziennie. Ewentualnie możesz wypić małą szklankę soku z guawy.

5. Grejpfrut

Grejpfrut jest jednym z zalecanych owoców przez American Diabetes Association. Jest bogaty w błonnik rozpuszczalny i witaminę C i ma niski indeks glikemiczny 25.

Grejpfrut zawiera flawonoid znany jako naringenin, który zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, a także pomaga utrzymać prawidłową wagę , co jest ważnym czynnikiem w zapobieganiu i kontrolowaniu cukrzycy.

Sugerowana wielkość porcji: Połowa dużego grejpfruta (około trzech czwartych kubka) dziennie pomoże w zarządzaniu poziomem cukru we krwi. Spożywanie owoców zamiast pić sok zapewnia najwięcej korzyści związanych z cukrzycą.

6. Awokado

Ze względu na wysoką zawartość błonnika i jednonienasyconych tłuszczów, awokado pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi. Według Akademii Żywienia i Dietetyki, jednonienasycone tłuszcze również poprawiają zdrowie serca. Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na choroby serca i udar. Awokado zawiera znaczną ilość potasu, minerału, który pomaga zapobiegać neuropatii cukrzycowej.

Sugerowana porcja do spożycia: Średniej wielkości awokado dziennie jest dobre dla diabetyków. Możesz dodać awokado do sałatek i kanapek lub zrobić sos sałatkowy.

7. Truskawki

Truskawki są pełne przeciwutleniaczy, witamin i błonnika, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. W rzeczywistości przeciwutleniacze zawarte w truskawkach pomagają obniżyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego), utrzymanie lub poprawienie cholesterolu HDL (dobrego) i obniżenie ciśnienia krwi.

Truskawki mają niską zawartość węglowodanów i mają niski indeks glikemiczny. Kiedy jesz truskawki utrzymujesz stały poziom cukru we krwi i zwiększasz swój poziom energii.

Sugerowana wielkość porcji: Trzy czwarte szlanki truskawek dziennie jest uważane za dobre dla osób z cukrzycą.

Możesz dodawać świeże truskawki do płatków śniadaniowych lub sałatek, jeść je jako zdrową przekąskę i używać ich do przygotowywania niskosłodzonych deserów.

8. Pomarańcze

Pomarańcze są jednym z najzdrowszych owoców, które można włączyć do regularnej diety w przypadku cukrzycy. Pomarańcze nie zawierają zbyt dużo naturalnego cukru i zawierają duże ilości błonnika, witaminy C i innych minerałów, takich jak tiamina, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi.

Ponadto pomarańcze są również klasyfikowane jako żywność o niskim indeksie glikemicznym, który pomaga powoli uwalniać glukozę do krwi. Ponadto pomarańcze mogą pomóc kontrolować lub zmniejszać wagę, jeden z czynników ryzyka cukrzycy.

Indeks glikemiczny: waha się od 31 do 51

Sugerowana wielkość porcji: Jedna mała pomarańcza w codziennej diecie może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy i poziomu cukru we krwi. Picie soku pomarańczowego nie zapewnia takiej samej korzyści, ponieważ nie ma w nim zawartości błonnika.

9. Gruszki

Gruszki są bogate w witaminy A, B1, B2, C i E, a także błonnik, który pomaga regulować poziom cukru we krwi, obniżają poziom cholesterolu, wzmacniają układ odpornościowy i poprawiają trawienie. Gruszki mają niską zawartość węglowodanów i kalorii i mają wskaźnik 38 na indeksie glikemicznym.

Gruszki są szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą typu 2, ponieważ pomagają poprawić wrażliwość na insulinę.

Sugerowana wielkość porcji: gdy masz ochotę na coś słodkiego, może zjeść małą lub średnią gruszkę.

10. Kiwi

Znaleziono dodatnią korelację między spożyciem kiwi a obniżeniem poziomu cukru we krwi. Kiwi zawiera witaminę C, E i A, flawonoidy, potas i duże ilości beta-karotenu, które zapewniają ochronę przed wolnymi rodnikami i poprawiają ogólny stan zdrowia.

Ponadto kiwi ma wysoką zawartość błonnika i mało węglowodanów, co pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu.

Indeks glikemiczny: waha się od 47 do 58.

Sugerowana wielkość porcji: Jedz jedno kiwi dziennie co pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi i zapewnia zdrową alternatywę dla przekąsek o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru.

loading...
loading...

PODOBNE ARTYKUŁY

Umieścić sodę oczyszczoną pod oczami, a efekt mile Cię zaskoczy

Chyba wszyscy wiedzą, że wielkie korzyści przynosi nam soda oczyszczona, ma ona wiele zastosowań. Wiele osób wykorzystuje sodę, gdy sprząta w domu, gotuje, a także w przygotowaniu...

Co się dzieje z Twoim ciałem kiedy dodasz kurkumę do wody z cytryną

Wszyscy doskonale znamy korzyści z picia wody z cytryną. Nikt jednak nie wie, co się stanie, jeśli umieścisz kurkumę w wodzie z cytryną. Magiczne właściwości tego napoju będą poprawiać...

Czy melatonina jest bezpieczna dla dzieci i łagodzi zaburzenia snu?

Szacuje się, że do 75% dzieci w wieku szkolnym ma za mało snu. Niestety zbyt mała jego ilość może wpływać na nastrój dziecka, zdolność zwracania...

Spożywaj to każdego ranka, aby przyśpieszyć proces odchudzania

Każdego dnia mamy do czynienia z toksynami - jedzenie, powietrze, którym oddychamy, produkty kosmetyczne, wszystko to zawiera składniki, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie,...

Problemy zdrowotne, które możesz wyleczyć za pomocą soli epsom

Sól Epsom jest stosowana od lat dzięki silnym właściwościom leczniczym. Składa się głównie z siarczanu magnezu, czystego związku mineralnego, który ma wiele zastosowań. Mianowicie, może być...

To się stanie, kiedy umieścisz ząbek czosnku w uchu

Czy zdajesz sobie sprawę z właściwości leczniczych czosnku? Oprócz dodawania smaku w różnych daniach, czosnek może faktycznie zrobić cuda dla zdrowia. Chociaż istnieją różne przepisy...

PODOBNE ARTYKUŁY

Wi-Fi: cichy zabójca, który zagraża życiu i powoli nas zabija

Prawie każdy ma Wi-Fi w domu ze względu na wygodę. Jednakże pojawiły się pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa i wnioski, że Wi-Fi może być szkodliwe dla...

Łyżka tego preparatu pomoże opróżnić jelita, a brzuch będzie płaski!

Ludzie mówią, że jesteś tym, co jesz i każdy z nas powinien zgodzić się z tym poglądem. Nasz system trawienny jest bardzo delikatnym mechanizmem, a...

Spożywaj 2 łyżki dziennie tego środka i chudnij 1 cm dziennie

Ta formuła może pomóc usunąć tłuszcz z brzucha około 1 cm dziennie. Nie tylko usuwa tkankę tłuszczową, ale także eliminuje nadmiar wody z organizmu i pozytywnie...

Ocet jabłkowy na rwę kulszową. Usuń ból w 10 minut.

Rwa kulszowa charakteryzuje się dość intensywnym i irytującym bólem, a nawet może mieć wpływ na warunki życia chorego. Dobrą wiadomością jest to, że dzisiaj przedstawiamy Wam skuteczną naturalną metodę...

Dodaj to do szamponu, a Twoje włosy przestaną wypadać

Słabe i łamliwe włosy, ich wypadanie lub rozdwajanie się końcówek to w dzisiejszych czasach kłopot co drugiej osoby. Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi...

Oczyść swoje jelita i dodatkowo schudnij do 9 kg w ciągu 3 tygodni

Każdego dnia coraz więcej osób cierpi na choroby jelita grubego, w przeważającej części jest to spowodowane poprzez złe nawyki żywieniowe, które spowalniają oczyszczanie tego narządu. Dlatego chcemy...