Uszkodzenie nerek, objawy alergiczne i bóle głowy związane ze składnikami świec i szamponów

Popularne

Większość ludzi nie wie, że syntetyczne zapachy narażają ich na wielkie niebezpieczeństwo. Większość substancji chemicznych w syntetycznych substancjach zapachowych to syntetyczne związki pochodzące z ropy naftowej i obejmują pochodne benzenu, toluen, aldehydy i wiele innych substancji chemicznych.

Toksyny te mogą powodować wady wrodzone, reakcje alergiczne, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, a nawet raka.

Nawet dzisiaj te toksyczne chemikalia są nadal obecne w produktach, które używamy na co dzień. Znajduje się je w szamponach, płynach, środkach czyszczących i detergentach do prania i zwykle są oznakowane jako substancje zapachowe, ale w rzeczywistości są jedynie podejrzanymi substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego.

Te substancje chemiczne mogą wpływać na hormony, a tym samym powodować przyrost masy ciała. Unikaj tych syntetycznych „zapachów”, ponieważ kryją w sobie tysiące różnych składników. Po nałożeniu na skórę te „zapachy” łatwo się wchłaniają do krwioobiegu.

Naturalne zapachy są zakodowane w naszym DNA jako sposób na znalezienie partnerów i żywności, ale takie syntetyczne perfumy tylko szkodzą naszemu zdrowiu. Jednak ten artykuł koncentruje się na sztucznych zapachach, które pojawiły się pod koniec XIX wieku.

Mogą powodować nie tylko problemy z oddychaniem i alergie, ale także zawroty głowy, bóle głowy, mgłę mózgu i nudności.

Jakie są syntetyczne zapachy?

Syntetyczne zapachy zawierają mieszaninę alergenów, czynników rakotwórczych, substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego, drażniących drogi oddechowe, toksycznych dla środowiska i neurotoksycznych substancji chemicznych.

Można je znaleźć w większości produktów kosmetycznych, produktach do pielęgnacji ciała, środkach czyszczących, odświeżaczach powietrza i detergentach do prania.

Kampania na rzecz bezpieczniejszych kosmetyków twierdzi, że produkty do włosów są najbardziej problematyczne. Prawie 95% odżywek, szamponów i produktów do stylizacji zawiera różne sztuczne zapachy.

Kampania na rzecz bezpiecznych kosmetyków zawiera listę różnych chemicznych substancji zapachowych, na które ludzie są narażeni każdego dnia.

FDA nie wymaga od producentów kosmetyków ujawnienia, czego dokładnie używają w swoich produktach. Wielu z nich twierdzi, że ich formuły są zastrzeżone i nie chcą, aby inne firmy je kopiowały.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego firmy nadal używają syntetycznych zapachów w produktach. Odpowiedź jest bardzo prosta, te składniki są tańsze.

Fałszywe zapachy: narażaj ludzkie życie na ryzyko

Zgłaszane problemy zdrowotne po ekspozycji na takie zapachy obejmują: 18% problemów z oddychaniem, 16% objawów błon śluzowych, 15% bólów głowy z migreną, 10% problemów skórnych, 8% ataków astmy, 7% problemów neurologicznych, 5% problemów poznawczych, 5% problemów żołądkowo-jelitowych , 4% problemy sercowo-naczyniowe, 4% problemy z układem odpornościowym, 3% problemy z układem mięśniowo-szkieletowym i 1% inne problemy.

Poważne niebezpieczeństwa związane z syntetycznymi zapachami

Nowotwór

Najlepszym sposobem zapobiegania rakowi jest unikanie syntetycznych zapachów. Wynika to z faktu, że syntetyczne zapachy zawierają związki zaburzające hormony i syntetyczne piżmo.

Jedną szczególną substancją jest styren występujący w spalinach samochodowych i dymie papierosowym, ale także w produktach czyszczących i sprayach kosmetycznych. Jeśli ta substancja nie jest oznakowana, jedynym sposobem na wykrycie jej obecności jest zastosowanie spektrometru masowego lub chromatografu gazowego.

Substancja ta jest jednym z wielu sztucznych zapachów, które prowadzą do powstania raka.

Ftalany to inny rodzaj chemikaliów, które są oznakowane jako substancje zapachowe. Mogą powodować zaburzenia układu hormonalnego, toksyczność rozwojową i reprodukcyjną oraz raka.

Substancje te są zdecydowanie zabronione w kosmetyce w UE, ale takie produkty są nadal produkowane i sprzedawane w USA.

Autyzm dziecięcy i inne wady wrodzone

Według dr Philipa J. Landrigana z Centrum Zdrowia Dziecka w Mount Sinai narażenie na ftalany może prowadzić do autyzmu, zaburzeń neurologicznych i objawów ADHD. Kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać na takie produkty, ponieważ ich składniki mogą zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Dr Landrigan ponownie stwierdził, że autyzm i niektóre inne warunki są wynikiem wpływu chemikaliów środowiskowych na tworzenie mózgu. Jeśli dzieci będą narażone na działanie tych syntetycznych substancji jeszcze w macicy lub po urodzeniu mogą znacząco wpłynąć na rozwój mózgu i pozostawić konsekwencje na całe życie.

Reakcje toksyczne i alergiczne organizmu

Zapachy i perfumy są jednym z 5 najlepszych alergenów. Mogą powodować poważne reakcje alergiczne, takie jak migreny, bóle głowy, podrażnienie zatok, trudności w oddychaniu i wiele innych.

Mogą również wywoływać kontaktowe zapalenie skóry, rodzaj reakcji alergicznej. Ostatnio problemy z zatokami, alergie, astma i migreny znacznie wzrosły. Eksperci twierdzą, że jest to wynikiem zwiększonego stosowania produktów zawierających syntetyczne zapachy.

Astma i inne problemy z oddychaniem

Jeśli cierpisz na astmę powinieneś unikać używania jakichkolwiek produktów, które wpływają na sposób oddychania. Astmycy zwykle cierpią na objawy zdrowotne po wystawieniu na działanie wody kolońskiej, perfum i innych produktów zapachowych obfitujących w sztuczne zapachy.

W jednym konkretnym badaniu przeanalizowano pacjentów z astmą, którzy byli narażeni na wodę kolońską. U tych pacjentów występują objawy pogarszające się z powodu ekspozycji na te substancje zapachowe. Objętość wydechu spada o 18–58%, gdy byli narażeni na wodę kolońską.

Najnowsze

Podobne artykuły