Strona głównaInformacjePowołano oficjalny Komitet Antywojenny, w skład którego wchodzą oligarcha Chodorkowski oraz naukowcy...

Powołano oficjalny Komitet Antywojenny, w skład którego wchodzą oligarcha Chodorkowski oraz naukowcy i politycy.Komitet Antywojenny Rosji został założony przez grupę rosyjskich opozycjonistów, profesorów i oligarchów w celu zwalczania „agresywnego autorytaryzmu” Putina.

komitet


W skład rady weszli Garri Kasparow, mistrz świata w szachach, pisarz Wiktor Szenderowicz, krytyk Kremla polityk Dmitrij Gudkow oraz Michaił Chodorkowski.


W swoim oświadczeniu Komitet wezwał państwa do podjęcia zdecydowanych kroków przeciwko osobom, które naruszają prawo międzynarodowe. Wezwał też „wszystkich prawdziwych rosyjskich patriotów” do połączenia sił w walce z „agresywnym reżimem Putina”.


Członkowie komitetu podkreślają, że jako obywatele Federacji Rosyjskiej wbrew swojej woli stali się odpowiedzialni za przemoc, śmierć i łamanie prawa.

Podobne poglądy na temat działań Władimira Putina na Ukrainie ma Michaił Fridman, rosyjski potentat. Konflikt na Ukrainie określił mianem tragedii. Podobno domagał się zaprzestania „rozlewu krwi”.


Fridman wykorzystał pocztę internetową, aby wysłać w piątek list do pracowników swojej londyńskiej firmy LetterOne. Podkreślił w nim, że „konflikt nigdy nie może być odpowiedzią”.

„Urodziłem się w zachodniej Ukrainie i mieszkałem tam do siedemnastego roku życia. Moi rodzice są obywatelami Ukrainy i mieszkają we Lwowie, który jest jednym z moich ulubionych miast na Ukrainie.

Mam silne więzi zarówno z Rosjanami, jak i Ukraińcami, a obecną sytuację uważam za tragedię dla obu krajów. W Rosji i na Ukrainie jestem biznesmenem zatrudniającym dziesiątki tysięcy pracowników.

Jestem jednak przekonany, że wojna nigdy nie jest rozwiązaniem. Ten konflikt będzie kosztował życie i wyrządzi krzywdę dwóm krajom, które od wieków są braćmi” – napisał.

ŹRÓDŁA:

1. https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/8368068,rosja-ukraina-wojna-komitet-antywojenny-michal-chodorkowski-garri-kasparow.html

2. https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28163338,wojna-w-ukrainie-pierwszy-rosyjski-oligarcha-przeciw-wojnie.html


Strona głównaInformacjePowołano oficjalny Komitet Antywojenny, w skład którego wchodzą oligarcha Chodorkowski oraz naukowcy...