Strona głównaInformacjeKim jest Lucy australopithecus? Nasz tajemniczy przodek?

Kim jest Lucy australopithecus? Nasz tajemniczy przodek?W 1974 r. paleoantropolog Donald C. Johanson poprowadził ekspedycję do Etiopii, aby poszukać skamieniałości starożytnych ludzkich krewnych.

W rozległych, suchych krainach dostrzegł kość ramienia. Następnie w okolicy doktor Johanson i jego koledzy znaleźli setki innych fragmentów szkieletu.

Kim jest Lucy australopithecus?

Skamieliny okazały się pochodzić od jednej kobiety o wzroście 90 centymetrów, która żyła 3,2 miliona lat temu. Naukowcy nazwali jej gatunek Australopithecus afarensis, a szkielet został nazwany Lucy.

Cztery dekady później Lucy pozostaje jednym z najsłynniejszych odkryć w paleontologii. Odnalezienie pojedynczej kości w tym wieku byłoby powodem do świętowania, znalezienie tak wiele części szkieletu ujawniło ogromną ilość informacji o Lucy – i o ewolucji człowieka.

Z drugiej strony jej śmierć była tajemnicą. Teraz, po przejrzeniu słynnych kości zespół naukowców doszedł do wniosku, że Lucy zmarła najbardziej bezceremonialnie: od upadku z drzewa.

Jeśli mają rację, odkrycie może dać ważną wskazówkę, w jaki sposób nasi przodkowie wyewoluowali z małp człekokształtnych na dwunożnych, którzy chodzili po afrykańskiej sawannie. Ale nowe badanie ma głęboko podzielonych ekspertów. Niektórzy badacze chwalą te badania, podczas gdy inni, w tym dr Johanson uważają, że autorzy nie zdołali odpowiednio przedstawić swoich argumentów.

„Po prostu zdecydowaliśmy, że będziemy skanować każdą część Lucy, ponieważ może się to już nigdy nie powtórzyć” – powiedział John Kappelman, paleoantropolog na uniwersytecie.

Kim jest Lucy australopithecus szkielet
Szkielet Lucy w Muzeum Narodowym w Etiopii

Od tego czasu dr Kappelman i jego współpracownicy skrupulatnie przekształcili skany w trójwymiarowe modele, łącząc wirtualne fragmenty, aby uzyskać dokładniejsze wyobrażenie o ich oryginalnych kształtach.

Podczas badania dostrzegł zagadkową przerwę w prawym górnym ramieniu Lucy.

Spojrzenie w czasopisma chirurgiczne sugerowało, że złamanie może być tak zwanym złamaniem ściskającym, w którym siła popycha kości, czasem nawet wciska jedną kość w drugą.

To co zaintrygowało doktora Kappelmana było tym, co mogło spowodować takie złamanie ściskające: upadek z dużej wysokości. „To nie jest coś, co mogłoby się zdarzyć, gdybyś potknął się i upadł” – powiedział.

Doktor Kappelman wydrukował trójwymiarowy model ramienia Lucy w rozmiarze człowieka i zabrał go do doktora Stephena Pearce’a, ortopedy w Austin Bone and Joint Clinic. Dr Pearce zgodził się, że złamanie było złamaniem ściskającym. Inni chirurdzy ortopedyczni konsultowani przez dr. Kappelmana dokonali tej samej diagnozy.

Dr Kappelman i jego koledzy postanowili sprawdzić wszystkie kości Lucy pod kątem złamań, które mogły być spowodowane upadkiem. Oprócz studiowania wirtualnych modeli, dr Kappelman zbadał oryginalne skamieniałości w Etiopii.

Znaleźli wiele przerw, które wyglądały tak, jakby miały miejsce po śmierci Lucy. Ale zaobserwował także więcej złamań ściskających, a także tzw. złamania zielonkawe, w których kość pęka tylko z jednej strony, podobnie jak to się dzieje, gdy łamie się żywa gałąź drzewa. Oba rodzaje złamań mogą się zdarzyć podczas upadków.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]Lucy doznała wielu takich złamań – zakończyli naukowcy – od kostek do szczęki. Złamania sugerują, że spadła najpierw na stopy, a potem do przodu, wyciągając ręce w daremnej nadziei, że się obroni.[/su_box]

„Była przytomna, kiedy uderzyła o ziemię” – powiedział doktor Kappelman.

Jeśli tak Lucy nie pozostała długo przytomna. Złamania jej klatki piersiowej sugerują miażdżące rany na jej wewnętrznych narządach, które ją zabiły.

Dr Kappelman i jego współpracownicy uważają, że Lucy musiała spaść z drzewa. Opierają ten wniosek na tym, co geolodzy określili na temat środowiska, w którym żyła: w tym czasie był to nisko położony zalesiony teren wokół strumienia, bez żadnych klifów w pobliżu.

Kim jest Lucy australopithecus upadek z drzewa
Obraz z animacji wideo przedstawiającej hipotetyczny scenariusz upadku Lucy z drzewa.

William L. Jungers, paleoantropolog z Uniwersytetu Stony Brook, który nie był zaangażowany w badania, nazwał to „prowokującym, ale prawdopodobnym scenariuszem”.

Laura Martín-Francés, doktor habilitowana w Narodowym Centrum Badań nad Ludzką Ewolucją w Burgos (Hiszpania), powiedziała, że ​​była pod wrażeniem poziomu szczegółowości badania.

Ale inni eksperci twierdzą, że dr Kappelman i jego współpracownicy nie zrobili wystarczająco dużo, aby wykluczyć inne wyjaśnienia złamań.

Ericka N. L’Abbé, profesor antropologii na Uniwersytecie w Pretorii w Południowej Afryce, powiedziała, że ​​kiedy kości pękają, niektóre części się wyginają. Dokładna inspekcja kości Lucy mogła ujawnić ślady tego zgięcia.

Dr Johanson powiedziała, że ​​znacznie bardziej prawdopodobne jest, że złamania, jakie dr Kappelman przypisuje upadkowi nastąpiły długo po jej śmierci, ponieważ jej szkielet został zakopany pod piaskiem.

Nie przegap: [su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”2″ tax_term=”5″ order=”desc” orderby=”rand”]

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

„Kości słoni i żebra hipopotama wydają się mieć ten sam rodzaj złamania” – mówi dr Johanson. „Jest mało prawdopodobne, że spadła z drzewa”.

Małpy  spędzają dużo czasu na drzewach i mają imponujące adaptacje do tego rodzaju życia. Jedną z najbardziej uderzających cech szkieletu Lucy jest kształt jej nóg i kolan, które wyglądają tak jakby chodziła po ziemi.

Od czasu odkrycia Lucy paleoantropolodzy znaleźli więcej skamielin z Australopithecus afarensis. Sugerują, że Lucy miała płaskie stopy i inne cechy potrzebne do chodzenia.

Niektórzy badacze twierdzili, że w czasach Lucy nasi poprzednicy nie byli już dobrymi wspinaczami, ewoluowali, aby szukać pożywienia na ziemi. „Australopithecus afarensis był zasadniczo zwierzęciem ziemskim” – powiedział dr Johanson.

Kim jest Lucy australopithecus skanowanie tomograficzne
Część szkieletu Lucy przechodzącego skanowanie tomograficzne.

Ale inni eksperci uważają, że ręce Lucy i jej elastyczne ramiona sugerują, że była przyzwoitym alpinistą. Być może dzieliła czas między ziemię, a przebywaniem w koronach drzew.

Niektórzy badacze twierdzili nawet, że nasi dalecy przodkowie pierwotnie wyewoluowali dwunożność na spacery po gałęziach.

„To wielka debata” – powiedział William Harcourt-Smith, antropolog w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.

Kim jest Lucy australopithecus podsumowanie

Lucy, australopitek, jedna z najstarszych i najbardziej kompletnych skamielin hominidów, jakie kiedykolwiek znaleziono, mogła zostać zabita przez upadek z drzewa, jak wskazali naukowcy. Ich praca potwierdza przypadek, że gatunek Lucy, Australopithecus afarensis , był nadrzewny (żył na drzewach), a także lądowy (ziemia-mieszkanie).


Strona głównaInformacjeKim jest Lucy australopithecus? Nasz tajemniczy przodek?