Strona głównaInformacjeJohnson: Trzeba dać Ukrainie broń, która pozwoli odzyskać utracone tereny

Johnson: Trzeba dać Ukrainie broń, która pozwoli odzyskać utracone terenyJak poinformowało biuro, brytyjski premier Boris Johnson przypomniał pozostałym przywódcom państw G7, że nie wystarczy dać Ukrainie sprzęt wojskowy, by powstrzymać rosyjską inwazję, ale trzeba też umożliwić jej odzyskanie utraconego terytorium.

Według oświadczenia wydanego przez Downing Street, Johnson stwierdził, że społeczność międzynarodowa musi dalej i szybciej wspierać Ukrainę, a presja ekonomiczna na prezydenta Rosji Władimira Putina musi zostać zwiększona w każdy możliwy sposób.

Przywódcy państw G7, którzy spotkali się w niedzielę za pośrednictwem wideokonferencji, aby omówić sytuację na Ukrainie, stwierdzili w oświadczeniu, że podejmą działania mające na celu odcięcie Rosji od krytycznych usług, na których jest ona zależna.

Zapowiedzieli, że będą nadal ścigać rosyjskie banki i dążyć do zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii, zwłaszcza importu ropy naftowej, oraz do dalszej izolacji Rosji.

W ostatnich dniach Wielka Brytania wskazała, że wojna na Ukrainie powinna zakończyć się odzyskaniem przez Ukrainę pełnej kontroli nad swoimi terenami, w tym nad zbuntowanymi republikami ludowymi Doniecka i Ługańska, a także nad Krymem, który zaanektowała Rosja.

Podkreślili to zarówno minister spraw zagranicznych Liz Truss, jak i minister obrony Ben Wallace.


Strona głównaInformacjeJohnson: Trzeba dać Ukrainie broń, która pozwoli odzyskać utracone tereny