GIS: wycofanie jednej partii sera żółtego Gouda w plastrach wyprodukowanego przez Ryki

Popularne

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii sera żółtego Gouda wyprodukowanego przez Spółdzielnię Mleczarką Ryki. Powodem jest wykrycie bakterii Listeria monocytogenes.

gouda ryki

Zagrożenie:

W produkcie zbadanym przez władze kanadyjskie wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt – Ser żółty Gouda marki Ryki, 135 g, plastry

Producent: Spółdzielnia Mleczarska Ryki, ul. Żytnia 3, 08-500 Ryki, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06161601 WE

Numer partii: 290351

Data minimalnej trwałości: 06.09.2019

Zalecenia dla konsumentów:

W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktu objętego komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem.

Konsumenci powinni sprawdzić czy posiadają w domu partię produktu objętą komunikatem. Produkty z tej partii należy wyrzucić lub zwrócić do sklepu, w którym zostały zakupione.

Źródło: GIS

Jakie są objawy listeriozy?

Osoba z listeriozą ma gorączkę, bóle mięśni, a czasem objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności lub biegunka. Jeśli infekcja rozprzestrzeni się na układ nerwowy mogą wystąpić objawy, takie jak ból głowy, sztywność karku, utrata równowagi lub drgawki.

Zarażone kobiety w ciąży mogą doświadczyć jedynie łagodnej choroby grypopodobnej, jednak infekcje podczas ciąży mogą prowadzić do przedwczesnego porodu, infekcji noworodka lub nawet martwego porodu.

Czy można leczyć listeriozę?

Gdy w czasie ciąży dojdzie do zakażenia antybiotyki podane kobiecie w ciąży mogą często zapobiec zakażeniu płodu lub noworodka.
Niemowlęta z listeriozą otrzymują te same antybiotyki co dorośli chociaż często stosuje się kombinację antybiotyków, dopóki lekarz nie upewni się co do diagnozy.

Nawet przy szybkim leczeniu niektóre infekcje powodują śmierć. Jest to szczególnie prawdopodobne u osób starszych i osób z innymi poważnymi problemami medycznymi.

Najnowsze

Podobne artykuły