Starożytna cywilizacja Majów jest jedną z najbardziej fascynujących, a także najbardziej tajemniczych cywilizacji, jakie do tej pory zaoferowała nam historia. I pojawiła się nowa osada.
Naukowcy wykorzystali technologię LiDAR do uchwycenia nowej osady Majów w północnej Gwatemali. Drogi łączą tu kilka osad, których czas bardzo z grubsza oszacowano na 1000-150 pne. Majowie fascynują niesamowitą architekturą , skomplikowaną organizacją społeczeństwa i poziomem wiedzy, który do dziś nas zadziwia. Korzystając z najnowszej technologii LiDAR, naukowcy odkryli nowe osady. Przez wieki był ukryty na widoku.
Kolejna historia sukcesu mapowania laserowego
Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Ancient Mesoamerica opisuje, w jaki sposób zespół z University of Texas wykorzystał obrazowanie laserowe. W ten sposób odkryli więcej historii Majów niż kiedykolwiek wcześniej. Technologię LiDAR po raz pierwszy zastosowano w 2018 r., kiedy odkryto kolejne miasto Majów. Ukrywał się przez wieki w gęstych głębinach gwatemalskiej dżungli. Tym razem detekcja światła przeniknęła do gęsto zalesionego basenu krasowego Mirador-Calakmul.

Pokazuje ponad 1000 budynków o powierzchni 680 kilometrów kwadratowych. Ponadto wszystko jest połączone drogami o długości 177 kilometrów. Uczeni skutecznie odkryli kanały wodne i sztuczne zbiorniki. To tylko podkreśla ogrom systemu , z którego ta cywilizacja była w stanie korzystać w okresie środkowego i późnego klasycyzmu 1000-150 pne. Według współautora, Carlosa Morelesa-Aguilara, jest to „przełomowy wgląd w region o znacznej integracji politycznej i gospodarczej” .
Łączenie wielu osiedli
Jest to region, który wydaje się zupełnie wyjątkowy, nawet w obrębie zachodniej półkuli. Badania z powodzeniem przedstawiają zatem kompleksowy wgląd w cały krajobraz regionu Majów. Koncentracja preklasycznych osad Majów, połączonych wałami przeciwpowodziowymi i wzniesionymi drogami, tworzy „sieć niewypowiedzianych społecznych, ekonomicznych i politycznych interakcji” – czytamy w raporcie. „Architektura monumentalna, spójne formaty architektoniczne”.

„Granice charakterystyczne dla tego regionu, gospodarka wodna i zbiorniki retencyjne do jej ujęcia. Podobnie 177 kilometrów wzniesionych dróg sugeruje inwestycję w formie pracy, która wymyka się możliwościom niższego szczebla politycznego. Jest to więc potencjalny portret strategii rządu w epoce przedklasycznej”. Zdaniem naukowców, którzy przeprowadzili badania, region oferował równowagę dla optymalnego życia, architektury i rolnictwa. Badania tylko podkreślają zasięg tej cywilizacji.
Bardzo złożona struktura na wielu poziomach
Ponadto rzuca światło na wzajemne powiązania ich kultury i społeczeństwa jako całości. Podsumowując, to odkrycie jest świadectwem odporności i geniuszu tego starożytnego społeczeństwa. Dokładna analiza rozmieszczenia osadnictwa , ciągłości architektonicznej i współczesności czasowej tych osad pokazuje, że uczeni odkryli dowody na wyrafinowaną, scentralizowaną administrację i strategie społeczno-ekonomiczne. Istniały one w jasno określonym regionie.
Wnioski są naprawdę zapierające dech w piersiach. Dają zupełnie nowe spojrzenie na złożoną historię i osiągnięcia kulturowe Majów. Ze swoimi wysokimi piramidami, skomplikowanymi dziełami sztuki i zaawansowaną wiedzą astronomiczną, pozostają nieustannym źródłem fascynacji, zdumienia i inspiracji. Są one wyraźnym dowodem na to, że starożytność jeszcze długo będzie dostarczać nam lekcji, a wiele naszych osiągnięć to tylko ponowne odkrycie czegoś, co istniało już na długo przed nami.