Archeolodzy odkryli ważne znalezisko podczas renowacji rynku miejskiego w Słomnikach w Polsce. Obok fragmentów ceramiki znaleziono doskonale zachowany neolityczny szkielet , którego wiek szacuje się na około 7000 lat.
Wykopaliska szkieletu stanowią wyjątkową okazję do wglądu w naszą przeszłość i poznania stylu życia i kultury ludzi, którzy wędrowali po okolicy tysiące lat temu.
Według Pawła Micyka , archeologa z Galty Earth & Engineering Services, który prowadził wykopaliska, biorąc pod uwagę styl garncarstwa, który należy do kultury ceramiki liniowej, pochówek prawdopodobnie datuje się na około 7000 lat temu.
Osobnik został pochowany w luźno upakowanej glebie, która ma niekwasowy skład chemiczny, co pomogło zachować szkielet.
„W tej chwili nie jesteśmy w stanie ustalić, kim była pochowana osoba”, chociaż nadchodząca analiza antropologa prawdopodobnie ujawni więcej informacji, powiedział Micyk. Ponadto zespół zamierza przeprowadzić radiowęglowe datowanie kości, aby określić, kiedy dana osoba żyła.

Obok pochówku znaleziono również fragmenty krzemienia. Część wyposażenia grobu uległa uszkodzeniu, ponieważ górny poziom grobu był kiedyś niwelowany – powiedział Micyk.
Małgorzata Kot , adiunkt archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, która nie jest zaangażowana w wykopaliska, powiedziała: „To naprawdę ekscytujące i bardzo ważne odkrycie”.
Pochówek należy do najwcześniejszych neolitycznych rolników, którzy przekroczyli Karpaty od południa i przybyli do Polski w VI tysiącleciu. Niewiele wiadomo o kulturze tych wczesnych rolników, zwłaszcza o ich rytuałach pogrzebowych. Grzebią zmarłych w miejscowościach lub na wydzielonych cmentarzach, choć cmentarze są dość rzadkie. Dalsze badania szkieletu mogą ujawnić więcej informacji na temat życia tych ludzi.
„Musisz sobie wyobrazić, że ci pierwsi rolnicy wkraczali na zupełnie nowy dla nich grunt. Kraina głębokich lasów Niziny Środkowoeuropejskiej. Kraina o ostrzejszym klimacie, ale też kraina zamieszkana już przez innych ludzi” – powiedział Kot, zaznaczając, że spotkaliby tam mieszkających już łowców-zbieraczy. Rolnicy i łowcy-zbieracze współistnieli przez około dwa tysiąclecia, ale sposób ich interakcji nie jest do końca jasny.
Ekscytujące jest myślenie o tym, co jeszcze można odkryć dzięki dalszym wykopaliskom archeologicznym i badaniom w okolicy.